Sotsiaalkindlustusamet koostöös kunstnik Marta Vaarikuga avas 26. veebruaril näituse „Hoia mind kaisus“, kus on esitatud kinnise lasteasutuse teenusel olevate laste mõtteid ja tundeid.
- Bioneeri uudised
- 27. veebruar 2022
- Foto: Pixabay
„Eestis jõuab keskmiselt igal aastal 125 last kinnise lasteasutuse teenusele. Viimastel aastatel on sagenenud just ennast kahjustava, nt eneselõikumine või depressioon, psüühikahäirega, tõsise traumakogemusega laste suunamine,“ rääkis sotsiaalkindlustusameti ohvriabi osakonna ennetustalituse juhataja Kiira Gornischeff. „Keskmine laste vanus on 15 eluaastat, mis on veidi kõrgem, kui varasematel aastatel. Ühtlasi jõuavad teenusele aina keerulisema käitumise ja eluteega lapsed, kes vajavad individuaalsemat lähenemist.“
Gornischeff möönab, et viimastel aastatel on üleüldiselt näha tendentsi, et laste suunamine riiklikele teenustele on hüppeliselt kasvanud. Eriti silmatorkavalt on kasvanud abi otsimine abivajava lapse sotsiaalse rehabilitatsiooni kaudu. „Kui 2020. aastal vajas sotsiaalse rehabilitatsiooni teenust 202 last, siis 2021. aastal 672 last. Esimese eriolukorra järgselt suurenes järsult ka kinnise lasteasutuse teenusele suunatud laste arv. Pea 30% teenusele jõudnud lastest on asendushoolduselt,“ ütles Gornischeff.
„Kõik kinnise lasteasutuse teenusele jõudnud lapsed on tugeva traumakogemusega, üldjuhul komplekstraumat – perevägivald, kiusamine, hooletusse jätmine, seksuaalvägivald – kogenud. Need lapsed käituvad endale või teistele ohtlikult, kuna nad ei oska ei enda ega sotsiaalsete oludega enda ümber paremini toime tulla. Nende varasemad kogemused, keskkond ja täiskasvanud ei ole neid elus piisaval määral toetanud ning noored on kaotanud täiskasvanute suhtes usalduse. Ainuke viis noored nõiaringist välja saada, on täiskasvanute pingutamisega – peame tagama stabiilsuse ja turvalisuse, noortest päriselt hoolima, olema järjekindlad ning uskuma muutuste võimalikkusesse. See on nii spetsialistide vastutus kui ka palve kõikidele teistele inimestele – anname noortele uue võimaluse,“ rääkis kinnise lasteasutuse teenuse juht Enelis Linnas.
Laupäeval, 26. veebruaril, Vabaduse galeriis kell 17 avatud näituse „Hoia mind kaisus“ eesmärgiks on tõsta ühiskonna teadlikkust kinnise lasteasutuse teenusele jõudvate laste muredest.
Näituse autor Marta Vaarik ütleb, et kõik need lapsed näitusel on päris lapsed. „Inimese sünnitamine on nii suur vastutus, et nende tegemine ei tohiks olla nõnda lihtne. Lapsed ei ole ainult tulevik, nad on olevik. Nende kasvatamine on eluaegne väljakutse, mis nõuab aega ja isetust. Kinnise lasteasutuse laste lood on ekstreemsed, kuid iga tähelepanuta jäetud laps saab kahjustada. Ma usun, et kui me ise oleme unustanud puudutamise, siis lapsed saavad meile tagamõtteta armastamist õpetada. Ärme ole predaatorid. Märkame abivajavat last,“ sõnas Vaarik.
2007. a smugeldas Marta Vaarik illegaalselt Costa-Ricast Eestisse illegaalselt lapseeas Iguaani, rikkudes sellega Washingtoni konvensiooni, mis reguleerib rahvusvahelist kaubitsemist ohustatud looma- ja taimeliikidega.
Näitus „Hoia mind kaisus“ on avatud Vabaduse galeriis (Vabaduse väljak 6) vahemikus 26. veebruar – 23. märts 2022.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta