Euroopa rohelise pealinna tiitli annavad Tallinnale üle 21. jaanuaril toimuval pidulikul avatseremoonial EL keskkonnavolinik Virginijus Sinkevičius ja 2022. aasta rohelise pealinna Grenoble´i linnapea Éric Piolle. Sellele eelneb 20. jaanuaril kestliku linnajuhtimise konverents, mille peakõnelejaks on endine EL kliimavolinik Connie Hedegaard.

„Euroopa rohelise pealinna aasta ei ole meie jaoks lõppeesmärk, vaid mõtteviisi muutuse algus. Rohelise pealinna aasta tõmbab tähelepanu, annab hea võimaluse kaasata inimesi ja organisatsioone ning kiirendab arenguid. Meie eesmärk on anda hoogu muutustele keskkonnasõbralikuma linna suunas ja et need oleksid ka nähtavad igal pool Tallinnas – nii tänavapildis, linna töötajate ja ametnike suhtumises kui ka linnakodanike mõtteviisis,“ lausus linnapea Mihhail Kõlvart.

Rohelise pealinna programmis on 2023. aastal põnevaid tegevusi kõigile Tallinna elanikele, muuhulgas üle 60 ürituse. Juba on toimumas mitmed konkursid, keskkonnateemaline õppeaasta ja Prügihundi liigiti jäätmete kogumise programm Tallinna koolides ja lasteaedades.

Paljud projektid ja tegevused keskenduvadki keskkonnateadlikkusele. „Olukorras, kus tarbime maa ökoloogilisi ressursse kordades rohkem, kui loodus suudab neid taastoota, tuleb väga selgelt aru saada, et keskkonnahoidlikkus peab olema meie kõigi elementaarne mõtteviis.  Muud valikut lihtsalt ei ole. Seepärast kutsume erinevate rohelise pealinna ürituste ja programmide kaudu keskkonnateemadel kaasa mõtlema ka kõiki linnakodanikke, et paremini mõista, miks on vaja hoida elukeskkonda ning kuidas iga inimene saab ise paremini panustada keskkonnahoidu,“ sõnas rohelise pealinna juht Krista Kampus.

Jaanuaris algab Tallinna Botaanikaaias terve aasta kestev Euroopa rohelise pealinna eriprogramm, mille esimese ürituseks on Peeter Lauritsa näituse „Jäämere purjed palmimaja taevas“ avamine 13. jaanuaril.

Noortele ja lastele on juba alanud erinevad konkursid, näiteks keskkonnaalaste uurimustööde ja videote konkursid. Lõppenud on juba rohelise pealinna maskoti joonistusvõistlus, mille võitja koos rohelise pealinna maskotiga kuulutatakse välja 13. jaanuaril Eesti Loodusmuuseumis; noorte kõnekonkursi „Elurikas linn“ võitjad selguvad samuti õige pea ja üks neist saab esitada oma kõne ka tiitliaasta avatseremoonial.

Euroopa rohelise pealinna avanädalavahetusel 19.–21. jaanuaril toimub linnas mitu olulist sündmust.

19. jaanuaril kohtuvad Tallinnas kahe rahvusvahelise linnade võrgustiku, Euroopa rohelise pealinna ning Global Goals for Cities võrgustike liikmed, et vahetada kogemusi jätkusuutlike linnade arendamisel ning arutleda rohelise pealinna tiitli tuleviku üle.

20. jaanuaril toimub Tallinna Euroopa rohelise pealinna aasta avakonverents jätkusuutlike linnade teemal, mille avavad Euroopa Komisjoni keskkonna, ookeanide ja kalandusvolinik Virginijus Sinkevičius ja linnapea Mihhail Kõlvart ning mille peakõnelejaks on endine EL kliimavolinik ja EL kliimamuutustega kohanemise missiooni nõukogu juht Connie Hedegaard.

21. jaanuaril toimuvad Tallinna Keskraamatukogu raamatukogudes üle linna koolitused ja töötoad, kus käsitletakse keskkonnateemasid alates digiprügi koristamisest ja taaskasutusest kuni maitse- ja toataimede kasvatamise, linnaaianduse ja seemnepaberite tegemiseni. Kõik töötoad on tasuta ja eelregistreerimisega.

21. jaanuari õhtul toimub Euroopa rohelise pealinna pidulik avatseremoonia, kus antakse Tallinnale üle Euroopa rohelise pealinna tiitel. Avatseremooniast teeb ülekande ETV.

Koolides ja lasteaedades toimuvad tiitliaasta avamise raames erinevad töötoad: 16.–27. jaanuaril käivad Koeratüdruk Lotte ja Jänku Juss ligi 40 lasteaias prügi sorteerimisest rääkimas, 23. jaanuarist 2. veebruarini toimuvad toidu säästliku ja jätkusuutliku tarbimise teemadel 7.–9. klassi õpilastele töötoad 22 Tallinna koolis, mida viib läbi jätkusuutliku toidukultuuri eestvedaja Kristjan Peäske.

Lisaks kutsub linn rohelise missiooniga linnakodanikke ühinema Rohenügijate võrgustikuga, et olla kaaslinlastele keskkonnateadliku käitumisega eeskujuks ja inspiratsiooniks.

Lisainfot Tallinna rohelise pealinna sündmustest ja tegevustest leiab aadressilt: greentallinn.ee/programm.