31. jaanuarist kuni 9. veebruarini 2025 toimub Kiidi külas Võrumaal kuuendat korda rahvusvaheline muusikalaager Talve ETNO, mis toob kokku 25 noort muusikut 16 riigist.
- Inimene, kogukond, ühiskond
- 6. veebruar 2025
- Foto: Talve-ETNO 2025. Kertu Kruusla
Seekord on esindatud Läti, Tšiili, Kongo, Horvaatia, Holland, Itaalia, Ukraina, Prantsusmaa, Portugal, Inglismaa, Belgia, Soome, USA, Kanada ja Eesti. Osalejad vanuses 18–31 jagavad laagris oma kodumaa muusikapärandit, õppides üksteiselt lugusid, laule ja tantse, mida seatakse etno-orkestri vormi.
Laagri eesmärk on pakkuda osalejatele unikaalset võimalust eksperimenteerida erinevate rahvaste muusikatraditsioonidega ja süvendada teadmisi maailmamuusika vallas. Lisaks muusikalisele kultuuririkkusele pakutakse laagris ka etnokööki, kus toitu valmistatakse osalejate ja korraldajate poolt ning iga päeva menüü pärineb eri kultuurist.
Eesti Pärimusmuusika Keskuse programmi- ja haridusvaldkonna juht ning laagri peakorraldaja Margit Kuhi sõnul on Talve ETNO noortele muusikutele erakordne võimalus arendada oma oskusi ja luua rahvusvahelisi sidemeid:
“See on midagi enamat kui lihtsalt muusikalaager – see on paik, kus kultuurid kohtuvad, inspireerivad üksteist ning avavad tee uutele loomingulistele võimalustele ja edasisele koostööle.”
Laagri õppetööd juhendavad kogenud muusikud Lee Taul ja Nils Peschanski Prantsusmaalt, korraldustiimi kuuluvad Kärt Tambet ja Hanna-Reet Ruul. Laagri elluviimist toetavad Eesti Kultuurkapital ja Kultuuriministeerium.
Laagri muusikalist värvikirevust saavad nautida ka piirkonna õpilased. 5. veebruaril toimuvad kontserdid Võrumaa koolides, pakkudes lastele ja noortele harukordset võimalust kogeda vahetult pärimusmuusikat otse maailmanurkadest. Talve ETNO kulmineerub kahe avaliku kontserdiga 6. veebruaril kell 19.00 Rõuge Rahvamajas ja 8. veebruaril kell 19.00 Viljandi Pärimusmuusika Aidas. Kontsertidel esitatakse laagri jooksul õpitud ja seatud muusikat, mis ühendab erinevate rahvaste pärimusmuusika värvikad kõlad.
Talve ETNO on osa Eesti Pärimusmuusika Keskuse haridusprogrammist, kuhu kuuluvad ka Eesti ETNO, Noorte ETNO ja nende ringreisid ning juhendajate kursus. Lisaks korraldatakse koolikontserte, aktiivõppepäevi, koolitusi ning konkursse, nagu Noor Pärimusbänd ja üleriigiline võistumängimine. Keskus arendab ka õppematerjale, sealhulgas pärimusmuusika noodikogu, õppevideosid ja Regilaulu podcasti.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta