Roosi- ja elulõngapäeval saab osaleda Christi Undi ja Taavi Kivistiku loengutel ning toimub ka rooside, elulõngade ning viinapuude istikute müük.
- Keskkonnaharidus
- 1. juuli 2021
- Foto: Tartu Ülikooli Botaanikaaed. Janek Jõgisaar, Bioneer.ee
Külla tulevad tuntud roosi- ja elulõngakasvatajad Christi Unt ja Taavi Kivistik. Christi Unt on Roosoja talu perenaine, kelle rosaariumis on esindatud üle 400 roosisordi (www.roos.ee). Perekond Kivistik on aga maailma edukaimad elulõngaaretajad, kelle suureõieliste elulõngade kollektsioon Roogoja talus on 1992. aastal tunnustatud üheks suurimaks Euroopas (www.roogoja.ee). Rahvusvahelises registris on esindatud 146 Kivistiku perekonna poolt aretatud elulõngasorti. Lisaks elulõngadele, on perekond Kivistik aretanud palju ilusaid roosisorte, millest 15 on kantud Eesti sordiregistrisse.
Kell 10–15 toimub Roosoja ja Roogoja taludes kasvatatud rooside, elulõngade ja viinapuude istikute müük. Müügil on ka kohalikud roosi- ja elulõngasortide istikud.
Kell 11–12 roosikasvataja Christi Undi loeng teemal "Õierohke ja terve roosiaed", loeng toimub botaanikaaia rosaariumis.
Kell 13–14 elulõngakasvataja Taavi Kivistiku loeng teemal "Elulõngad", loeng toimub botaanikaaia elulõngaaias.
Tartu Ülikooli botaanikaaia rosaariumis võib tutvuda üle 200 sordiga tähtsamatest sordirühmadest nagu pargi-, peenra-, pinnakatte-, põõsas- ja väänroosid, mille seas on esindatud tänapäevani säilinud peaaegu kõik vanad ning roosiaretaja Mart Ojasalu poolt aretatud paljud uuemad kohalikud roosisordid ja -aretised.
Elulõngaaias võib näha Uno ja Aili Kivistiku poolt aretatud üle 40 elulõngasordi, lisaks mujal maailmas aretatud väikeseõielisi ja suureõielisi sorte ning liike, mille hulka kuuluvad nii 1-5 m kõrgused liaanid kui 0,5-1,0 m kõrgused püsikud ja poolpõõsad.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta