Eile suundusid koostöös Tartu Ülikooli loomaökoloogia õppetooliga üles kasvatatud 7 oravapoega vabadusse, et iseseisvalt Toomemäel maailma avastada. 

  • Loomakaitse
  • 11. juuli 2024
  • Foto: Orav Sütiste metsas / Janek Jõgisaar, Bioneer.ee

Eile vabastatud oravapojad tulid Eesti Metsloomaühingu vabatahtlike juurde juba kevadel tänu inimestele, kes väikeseid abivajajaid märkasid ning neile meist teada andsid. Oravabeebidele vajaliku toidupulbri ning vahendid tellib Metsloomaühing varakult USAst. Olgu siinkohal ka kohe öeldud, et lehmapiima ei tohi oravatele anda. 

Kui oravapojad olid piisavalt suured, viidi nad Tartusse, kuhu Ülikooli teadlased olid Eesti Metsloomaühinguga koostöös ehitanud suure välipuuri. See on esimene taoline välipuur Tartus ning tänu sellele saab nüüd vabastada orvustunud oravapoegi Toomemäele. 

Tänu välipuurile saavad orvustunud oravapojad võimaluse turvaliselt maailmaga tutvust teha ning liigikaaslastega suheldes inimesest võõrduda. Niinimetatud pehmet metsloomade vabastust rakendatakse juba aastaid, Eesti Metsloomaühing õppis seda teiste riikide taastuskeskustelt, eelkõige USA-st. See tähendab, et puuri luuk avatakse ning meie hoolealustel on võimalus maailma avastada võimalikult väikese stressiga ning omas rütmis. Nad saavad minna välja ja soovi korral ka tagasi tulla.

Eile paigaldati Kassitoomele 6 oravate pesakasti, mis ehitati Tartu Ülikoolis. 

Edasi on plaanis ülikooli teadlastel Tuul Sepal ja Jeffrey Carbilletil alustada uuringutega. Loodetavalt valmib juba lähemas tulevikus mitmeid põnevaid teadustöid ning kaitstakse ka kraade. Sarnaseid punaoravate uuringuid Eestis varem tehtud pole.

Soovime omalt poolt ka Bioneer oravapoegadele ülikoolilinnas ilusat ja turvalist elu! Vabakäigukassid aga peavad oma naha Kassitoomelt heaga eemale hoidma.