Tartu Rakenduslik Kolledž alustas uut koolitust „Keskkonnasäästlik ja kestlik toitlustamine“ lasteaedade toitlustajatele. Koolitus keskendub toidu tootmise ja tarbimise keskkonnamõjudele, jäätmete vähendamisele, ringmajandusele ning tarneahela jätkusuutlikkusele.
- Keskkonnaharidus
- 19. november 2024
- Foto: Jätkusuutlik toit / Janek Jõgisaar, Bioneer.ee
Koolituspäevi on seitse ning koolitajateks on keskkonnasõbraliku toidu projektijuht Silja Kana ning kokk ja toidukoolitaja Tiina Saar.
Koolitusel osalevad viie Tartu linna lasteaia toitlustust korraldavad inimesed. Linna haridusasutused on teemale tähelepanu pööranud juba pikemat aega ning paljud head praktikad ja ettepanekud jätkusuutliku toitlustuse tagamiseks on leidnud tee valmivasse Tartumaa ringmajanduse teekaarti. Kolm osalevat lasteaeda on esitanud ka keskkonnasäästliku toitlustuse tegevuskava, milles kajastuvad seni tehtud tegevused ja tulevikueesmärgid.
Näiteid Tartu lasteaedade algatustest:
- Tartu Lasteaed Kannike pöörab suurt tähelepanu toidukultuuri väärtustamisele ja tervisliku toitumise põhimõtetele. Lasteaias valmistatakse söömata jäänud pudrust uusi suupisteid ning toidukuivatist tulevad tervislikud snäkid. Lasteaial on oma kasvuhoone ja õueaed, kus kasvatatakse toiduaineid kohapeal. Oluliseks peetakse lasteaia töötajate ja lapsevanemate koostööd.
- Tartu Lasteaed Kelluke keskendub toidu päritolu mõistmisele, õpetades nii lastele kui lapsevanematele, kuidas toit jõuab peenralt lauale. Paljudes tegevustes on toeks olnud PRIA koolikava ja “Kasvades oma toiduga” projektiga kaasnenud tegevused. Kellukese õuesõppeklassis on peenrakastid, lasteaias on kasvuhoone ja komposter, mille kasutamisega õpivad lapsed praktilisi aiandusteadmisi. Koos laste ja vanematega valmistatakse süüa - lasteaed usub, et keskkonnasäästliku toitlustamise tagamisel on oluline kõikide osapoolte ühine huvi ja valmisolek.
- Tartu Lasteaed Rukkilill peab oluliseks kogemust kanade Juuli ja Maaliga, kes andsid lastele kogemuse kanade pidamise oskustest ning suhtumisest toitu ja selle raiskamise vähendamise võimalustest. Lasteaed pöörab tähelepanu ka toidu taaskasutusele ja väärtustamisele. Osaletakse nii projektis „Kasvades oma toiduga“ kui ka linna PRIA koolikava kaasnevates haridustegevustes. Rikkalikul õuna-aastal valmistas Liblikate rühm ahjuõunamoosi ja Pääsulindude rühmas keedeti isadepäevaks suvikõrvitsa- õunamoosi. Koos otsitakse võimalusi puhta toidu taaskasutamiseks.
Kõik kolm lasteaeda rõhutavad, et keskkonnasõbralik toitlustamine eeldab koostööd laste, lapsevanemate ja töötajate vahel. Lasteaiakokkade koolitusel sai selgeks, et toidu valmistamisel on suur roll ka köögiseadmetel, mistõttu kingiti tegevuskavad esitanud lasteaedadele erinevad profiköögiseadmed, et toetada lastele maitsva ja keskkonnasõbraliku toidu valmistamist.
Lasteaedade tegemisi säästlikus toidukasutuses on toetanud Tartu linna osalusel elluviidavad ja Euroopa Liidu poolt kaasrahastatavad rahvusvahelised projektid Treasource ja 2ISECAP.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta