Tartu loodusmajas avatakse 31. mail uus putukate teemaline näitus „Elu putuka/na/ta/ga”, mis jääb avatuks suve lõpuni. Näitus on loodud koostöös putukateadlase Urmas Tartesega ning avab läbi põnevate faktide ja ülesannete tee putukaks olemise maailma ja suhetesse inimkonnaga. Sügisel muutub putukateemaline väljapanek rändnäituseks, mida on võimalik laenutada koolidesse, looduskeskustesse, muuseumitesse ja teistesse loodusharidusasutustesse.

Näitusel „Elu putuka/na/ta/ga” saab sügavuti aimu, kuidas toimib maailm koos putukatega, milline oleks see ilma putukateta ja kuidas on elada putukana oma kitiinkestas.  Põhjalikult avatakse putukate ja inimeste vastastikuseid mitmekülgseid suhteid nii vaenulikest sõbralikeni kui ka kasulikest üksteist kahjustavateni. Putukanäitusel saab vaataja muuhulgas jälgida putukate aasta- ja eluringi,  uurida mikroskoobiga putukalaboris pisimaailma, mängida putuka-aliast ning tutvuda igapäevaelu toodetega, mille koostises on putukate elutegevuse käigus loodud ained, mida inimesed jällegi enda heaoluks kasutavad. Veel saab telgis ja klotsimängus tutvuda putukatest rekordiomanikega ja võrrelda  meie endiga - kuidas tajuvad, hingavad ja liiguvad putukad, kuidas inimesed. Näha saab ka Urmas Tartese imeliselt detailseid  putukate fotosid. Nuputamissõpradele ja põhjalikele näitusekülastajatele on lisaks mõeldud ristsõnad ja märkmelehed küsimustega. Näitus sobib erinevatele vanusegruppidele, vanemate abiga saavad putukauurijaks ka väikesed külastajad ja uusi huvitavaid fakte leiab kindlasti ka täiskasvanud kogenud putukahuviline.

Väljapaneku ühe sisulooja Annelie Ehlvesti sõnul on teema väga oluline ja eluline. Teadlaste andmetel on hetkel käimas suurem putukate väljasuremise laine, pea poolte putukaliikide arvukus on kiirelt vähenemas ning putukamaailma mured vajavad aina rohkem meie tähelepanu ja tundma õppimist. Putukad võivad küll olla meie igapäevaelus ehk isegi märkamatud, aga neil on ökosüsteemi toimimisel ja tervikuna hoidmisel elulise tähtsusega roll, mida kipume unustama ja alahindama. Projektijuht Krista Tomson lisab, et näitus saigi tehtud, et noortele loodussõpradele putukate olulisust tutvustada - näidata, mis hüvesid nende olemasolu ja töö meile pakub, alates ravimitest kuni meie ja loomade toidulauani. Loodetavasti peale näitusel käimist märkame putukaid enda ümber rohkem, tunneme nende käekäigu ja heaolu vastu rohkem huvi ning jätame ehk mõne nurga enda aias ainult neile. Näituse lisaboonuseks sai ka rändamise võime – et külastajad, kes suvel Tartu loodusmajja ei jõua, saaksid seda äkki enda kodukohas näha ja koolid üle Eesti saaks näitust ka endale kohapeale laenutada.

Näituse tekstid ja enamuse fotodest on loonud putukateadlane ja loodusfotograaf Urmas Tartes. Tegevuste, mängude, ülesannete osas panustasid Anneli Ehlvest, Pille-Riin Pärnsalu, Krista Tomson, Janika Ruusmaa jt. Putukakogu valmistas Allan Selin, tekstid korrastas Leelo Laurits ja näituse tervikuks sidunud teostus on agentuurilt Pult OÜ. Kõike seda toetas ja tegi  võimalikuks Keskkonnainvesteeringute Keskus.


Näituse avamine Tartu loodusmajas (Lille 10)

31.mail kell 17.00

Seejärel on näitus on avatud
1. juuni- 22. august 2019
T-R kell 10-18
L kell 11-16

Täpsem külastusinfo www.tartuloodusmaja.ee