8. juunil 2019 avatakse Tartus rattaringlus, mis koosneb 750 jalgrattast ja 69-st üle linna paiknevast parklast. 510 ratast on elektrilised ja ülejäänud 240 on tavarattad.
- Transport ja linnaplaneerimine
- 18. aprill 2019
- Foto: Pixabay, CC Public Domain
Tartu linnapea Urmas Klaasi sõnul on Tartu väga suure muudatuse lävel, kus kogu linna ühistranspordikorraldus teeb suure arenguhüppe. „Lisaks pikalt kavandatud rattaringlusele tulevad suvel liinidele ka uued gaasibussid ning muutub kogu liinivõrk. Tartu saab tervikliku ja kaasaegse ühistranspordivõrgu, kus kasutajad saavad soovi korral kombineerida rattasõite bussisõitudega,“ lisas linnapea.
Abilinnapea Raimond Tamme sõnul on rattaringluse ettevalmistustööd jõudnud lõpusirgele: „Rattaparklate paigaldamine käib täie hooga, rattad järjest saabuvad Kanadast ning tarkvaralahendused on viimistlemisel. Loodan, et tartlased võtavad rattaringluse kiiresti omaks ja käivitamine sujub tõrgeteta,“ lisas Tamm.
Ratta laenutamiseks peab kasutajal olema kehtiv Tartu linnaliinide perioodipilet või tuleb osta rattaringluse perioodipilet. Kasutajal tuleb luua veebis või mobiilirakenduses rattaringluse konto ning siduda see internetimakse võimekusega pangakaardiga. Ratta lahtilukustamiseks saab kasutada nii bussikaarti kui ka mobiilirakendust. Ratta tagastamisel tuleb ratas jätta ükskõik millisesse parklasse ja veenduda, et ratas on korralikult lukustatud. Kui parklas vabu kohti ei ole, siis saab ratta kinnitada lisalukuga.
Välja töötamisel on ka rattaringluse hinnad. Kui kasutajal on Tartu linnaliinibussis tasuta sõidu õigus või tal on Tartu linna 10, 30 või 90 päeva pilet, siis eraldi rattaringluse piletit ostma ei pea, kuid isikustatud bussikaart tuleb siduda rattaringluse süsteemiga, et oleks võimalik pileti olemasolu kontrollida. Kui perioodipilet on olemas, siis on iga kuni 60-minutiline jalgratta kasutamine tasuta ja iga järgmine alustatud tund maksab 1 euro. Kui aktiivset linnaliinibussi perioodipiletit ei ole, siis tuleb soetada rattaringluse päevapilet, nädalapilet või aastapilet, mis hakkavad praeguste plaanide järgi maksma vastavalt 5, 10 ja 30 eurot. Ka siin kehtib põhimõte: kuni tund aega rattasõitu on tasuta ja iga järgmine alustatud tund 1 euro. Rataste maksimaalne kasutusaeg on 5 tundi ja pärast seda rakendub hilinemise tasu 80 eurot.
Kõikide parklate juurde paigaldatakse infotahvlid, kus on täpsed juhised, kuidas ratast kasutada ja kui palju sõit maksab. Rattaringluse elektrirattaid on lihtne kasutada, elektrimootor käivitub vändates ja täiendavaid juhtimisseadmeid rattal pole. Elektrilised rattad on ringluses kuni miinuskraadideni ja külmal ajal jäävad ringlusesse vaid tavarattad.
Rattaringluse teenust korraldab 1. aprillist tööd alustanud linna allasutus Tartu Linnatransport, kus on tööle võetud ka tehnikud, kes tegelevad nii rataste transportimisega erinevate parklate vahel kui ka rataste remontimisega. Kui rataste kasutamisel tekib küsimusi, saab helistada infotelefonile ja küsida abi.
Selleks et julgustada rattaringlust kasutama, pakutakse käivitusperioodil ka mitmeid boonuseid. Kuni 8. juunini kasutajaks registreerunud saavad esimesed kolm kuud tasuta sõiduõigust. Alates 9. juunist kuni juuni lõpuni registreerunud saavad ühe kuu tasuta sõita.
Rattaringluse süsteemi tarnib Tartusse Kanada ettevõte Bewegen Technologies Inc, kes võitis eelmisel kevadel korraldatud riigihanke.
Rattaringlussüsteemi rajamist rahastatakse Euroopa Regionaalarengu Fondi linnapiirkondade meetmest (1,7 miljonit eurot, sh linna omaosalus 250 tuhat eurot), Euroopa Komisjoni rahastatavast projektist SmartEnCity (ligi 800 tuhat eurot, sh linna omaosalus 133 tuhat eurot) ning Tartu linna eelarvest.
Juuni alguses hakkab tööle nii rattaringluse veebileht (ratas.tartu.ee) kui ka mobiilirakendus (Tartu Smart Bike). Seni saab lisainfot Tartu kodulehelt.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta