Brüsselis tehti sel nädalal kokkuvõtted 2017. aasta Tartu üleskutsest tervislikeks eluviisideks. Euroopa Liidu Nõukogu Eesti eesistumise ajal Tartus spordinädalal tehtud üleskutsega võttis Euroopa Komisjon 15 kohustust tervislike eluviiside edendamiseks.

Esimesed tulemused näitavad, et pärast Tartu üleskutset on Euroopa Komisjon panustanud rohkem raha, suurendanud teadlikkust ja kogunud uusi teadmisi, et võidelda ebatervisliku toitumise ja ülekaalulisuse vastu ning suurendada inimeste kehalist aktiivsust. Lisaks julgustab üleskutse liikmesriike ja kodanikuühiskonda andma oma panust rahvatervise arengusse.
 
„Seisus, kus iga neljas 1. klassi õpilane on Eestis ülekaaluline ning enam kui pool täiskasvanud elanikkonnast ei liigu piisavalt, on sellised eri valdkondi sõlmivad kokkulepped Euroopa tasandil väga olulised. Veel olulisem aga on, et me igaüks ise oma toitumise, liikumisaktiivsuse ja terve elustiili eest seisaks, perega koos aktiivselt aega veedaks ja sel moel Eesti elu tervendaks,“ ütles kultuuriminister Tõnis Lukas.
 
Euroopa komisjoni hariduse, kultuuri, noorte ja spordi volinik Tibor Navracsics, tervishoiu ja toiduohutuse volinik Vytenis Andriukaitis ning põllumajanduse ja maaelu arengu volinik Phil Hogan pidasid lisaks kokkuvõtete tegemisele nõu ka edasiste sammude üle.
 
Peamised tulemused:
 
1.       Rohkem rahastust. Euroopa Liidu eelarve, millega toetatakse tervislikke eluviise, on viimasel kahel aastal pidevalt kasvanud. Kehalist aktiivsust edendavad projektide eelarve on näiteks kasvanud peaaegu kaks korda 6 miljonilt eurolt 2017. aastal ligi 11 miljoni euroni 2019. aastal. ELi 2019. aasta edenduspoliitika raames on 8 miljonit eurot nähtud ette konkreetselt tervisliku toitumise kampaaniate toetamiseks. Lisaks kaasrahastatakse ELi kolmandast terviseprogrammist 6 miljoni euro ulatuses ühismeedet, mille eesmärk on jagada Euroopa riikide vahel toitumisalaseid parimaid tavasid;
 
2.       Suurem teadlikkus. ELi koolitoidukavaga, mille aastaeelarve on 250 miljonit eurot, toetatakse puu- ja köögiviljade ning piima jagamist koolidele kõikjal ELis ning suurendatakse teadlikkust tervisliku toitumise kasulikkusest. See kava jõudis õppeaastal 2017/2018 rohkem kui 20 miljoni lapseni.
 
3.       Paremad teadmised. Euroopa Komisjon avaldas Tartu üleskutse osana uued riikide teabelehed, mis on koostatud koostöös Maailma Terviseorganisatsiooniga ja milles antakse teavet kehalise aktiivsuse ja edenduspoliitika kohta ELi liikmesriikides. Teabelehtede eesmärk on toetada tõenditel põhinevat poliitikat ja tagada, et poliitikakujundajad saavad tugineda usaldusväärsetele tõenditele, millega innustada inimesi aktiivsusele.
 
Tartu üleskutse tervislikele eluviisidele tehti seminaril, mis korraldati 2017. aastal Tartus Euroopa spordinädala alguses, kui Eesti oli Euroopa Liidu eesistujamaa. Üleskutses hoiatatakse laste ülekaalulisuse, ebatervisliku toitumise ja ebapiisava kehalise aktiivsuse ohtude eest. Ka sisaldab üleskutse 15 kohustust tervislike eluviiside edendamiseks, mis ühendavad mitmeid valdkondi nagu  sport, toitumine, tervis, innovatsioon ja teadusuuringud.