Täna Eesti kohale jõudnud Islandi vukaani Eyjafjallajokull purke tagajärjel õhku paiskunud tuhapilved liiguvad kaheksa kuni kümne kilomeetri kõrgusel ja praegu pole ohtu, et vulkaaniline tuhk jõuaks Eestis maapinnani.

Terviseametnikud on rahulikud

Terviseameti kinnitusel ei kujuta nii kõrgel liikuvad tuhapilved ohtu inimeste tervisele.

Keskkonnauuringute Keskuse seirejaamades mõõdetud saaste peenosakeste hetketasemed on väga madalad. Seirejaamade näitusid jälgitakse ja kui peaks esinema kõrvalekaldeid kas osakeste või vääveldioksiidi sisalduse osas, siis teavitatakse sellest asjaomaseid asutusi. Lisaks on ilm pilves ja esineb kergeid sajuhooge, mis pesevad välisõhust osakesed ja vesilahustuvad gaasilised saasteained välja.

Vulkaaniline tuhk on keemiliselt reageerimatu

Vulkaaniline tuhk on üldjuhul oma keemilistelt omadustelt reageerimatu, hõõrduv ja kergelt happeline ning koosneb erinevatest mineraalidest. Vulkaanipurse paiskas tuhapilve troposfääri ülemistesse kihtidesse, kus see tuultega laiali kandub.

Pikema aja jooksul tuhapilv hajub ja osaliselt jõuab ka troposfääri alumistesse kihtidesse, kuid need protsessid võtavad aega ja selle ajaga tuhapilv hajub ja lahjeneb oluliselt. Kuna tegemist ei ole süsinikuühendite põlemisel tekkinud osakestega, siis puudub sel ka tahmaosakestele iseloomulik kahjulik tervisemõju.

Häiritud on ainult lennuliiklus

Eesti Meteoroloogia ja Hüdroloogia Instituudi (EMHI) sõnul mõjutavad saabunud tuhapilved küll lennuliikust, kuid muid ohte endaga kaasa ei too. Praegu liikuvad lausvihmapilved asuvad maapinnast kuni 1 kilomeetri kõrgusel, mistõttu ei ole põhjust muretseda ka vihma ajal õues viibivate laste ja täiskasvanute tervisohutuse pärast.

Tuhapilvede jõudmine Eesti kohale mõjutab lennuliiklust põhjusel, et tuhk mõjutab õhusõidukite aerodünaamikat ning mootorite tööd ning võib halvimal juhul põhjustada lennuõnnetusi.

Tuhapilvede mõjul on võimalikud ka mitmed optilised nähtused, eelkõige taeva ja taevakehade ebatavaline värv. 

Kasulik teada

EMHI Lennumeteoroloogia osakond jälgib tuhapilvede liikumist pidevalt ning annab informatsiooni edasi lennutarbijatele. Graafiline informatsiooni vulkaanilise tuha liikumisest asub siin: metoffice.gov.uk

Olukorda jälgivad nii Keskkonnaamet, Terviseamet, Keskkonnauuringute Keskus kui ka EMHI.


Allikad: Keskkonnaamet, Terviseamet, EMHI