Täna alustab koolides rändamist Tervisemuuseumi ja Rimi koostöös valminud näitus “Terve tervis: söö, liigu, puhka, suhtle,” mis pakub lisaks ka sisukat haridusprogrammi tervislike eluviiside edendamiseks. Uudses formaadis näitus jõuab käesoleva õppeaasta jooksul kõikidesse Eesti maakondadesse, et tutvustada kooliõpilastele tervislikku toitumist ja elustiili ning aidata kaasa rahva tervise paranemisele.

Peamiselt põhikooli kolmandale kooliastmetele suunatud tervislikku toitumist tutvustav rändav koolinäitus käsitleb toitumist tervisliku eluviisi orgaanilise osana. Näitus kannab nime “Terve tervis: söö, liigu, puhka, suhtle” ja annab ülevaate, mis mõjutab inimese heaolu - meie planeeti ja inimest toetavast tervislikust toitumisest ning soolebakterite hoidmisest kuni aju terviseni. Samuti räägitakse sotsiaalmeedia mõjust, kunstlikest magusainetest, energiajookidest ja ülitöödeldud toitudest.

Kadri Rannala, Tervisemuuseumi juht: “Meie populaarsemad tunnid on läbi aastate olnud seotud tervisliku toitumisega, aga ka une, seksuaalsuse ja esmaabiga. Möödunud õppeaastal külastas Tervisemuuseumit ligi 17 000 õpilast ja tagasiside muuseumitundidele on olnud 10-palli skaalal stabiilselt 9,5. Kahjuks paljud koolinoored meie juurde Tallinnasse ei jõua. Seda lünka täidab nüüd uudne rändnäitus koos mahuka haridusprogrammiga. Järjest enam avaldatakse uuringuid, mis näitavad, et halvenemas on nii noorte kui täiskasvanute füüsiline ja vaimne tervis. Tänaseks on iga viies laps ülekaaluline. Kuna noorte toidulaud ja -harjumused ei näita paranemise märke, leiame, et on äärmiselt oluline teha tervist toetava elustiili tutvustamine lihtsamaks. Aitame omalt poolt igati kaasa Eesti rahva tervise paranemisele,” lisab Rannala. 

Programm valmis Tervisemuuseumi ja Rimi koostöös. “Toidumüüjana tunneme vastutust tulevase põlvkonna tervisekäitumise pärast. Eelmisel õppeaastal aitasime mitmel riigigümnaasiumil teha tervisliku toitumise ja kestlikkuse teemalisi tunde ja need võeti noorte seas vastu suure huviga. Loodame, et antud koostöö omab otsest mõju noorte terviseteadlikkuse kasvule,” ütleb Rimi Eesti vastutustundlikkuse juht Katrin Bats. 

“Rõhutame programmis hea une ja liikumise kasulikkust, tervislike lähedaste suhete head mõju ning näitame, kuidas sotsiaalmeedia negatiivset mõju vähendada. Tutvustame ka jätkusuutliku kala, toidu päästmise, õiglase kaubanduse ja planeedisõbraliku toidu olulisust,“ lisab Bats.

Näituse koostamisel lähtuti Põhjamaade 2023/2024 toitumissoovitustest, Harvardi ülikooli tervisliku elu suunistest 2023/2024 ja Tervise Arengu Instituudi uuringutest ning suunistest. 

Näitus liigub 2024/2025. õppeaasta jooksul igasse maakonda ning on osa 14-16aastastele noortele suunatud terviseprogrammist, mis hõlmab lisaks õppekavale vastavat õppematerjali (eelkõige inimeseõpetuse, bioloogia ning kodunduse õppeainetes kasutamiseks), tasuta muuseumitunde Harjumaa koolidele ja Tagasi Kooli e-tunde. Koolidele on näitusega kaasas ka interaktiivsed eksponaadid nagu vitamiiniketas, tasakaalu treeningplatvorm ja mängulised kapid. 

Esimene näitus on juba Rakvere Vabaduse Koolis valmis külastusteks.

Tänu Rimi Eesti toetusele saavad õpilased näitusest osa kogu aasta vältel. Näitus rändab ringi kahes eksemplaris ja on ühes koolis üleval keskmiselt neli nädalat.

Euroopa Komisjoni koostatud Eesti riigi terviseprofiil aastast 2021 ja 2023 toob välja, et iga viies eestlane on ülekaaluline ja see on Euroopa Liidus üks kõrgemaid näitajaid. Kõige enam on rasvumist just noorukite seas. Tervise Arengu Instituudi andmetel on ülekaalulisi noori kolm korda rohkem kui kahe aastakümne eest. Suurim riskitegur tervisele pole suitsetamine, alkohol või vähene liikumine, vaid juba aastaid on selleks kehv toitumine. Püsib ka probleem, et aina enam noori kasutavad veipimistooteid.