Sellel reedel ja laupäeval – 16. ja 17. oktoobril – on kõigi 14-ne Eestis tegutseva toidupanga vabatahtlikud abilised taas oma piirkonna kauplustes, et pakkuda igaühele võimalus toetada kohalikke vaesuses elavaid lastega peresid.

Kuupäevade valik pole juhuslik: samadele kuupäevadele langevad kaks toidupankade jaoks märgilist tähtpäeva. 16. oktoober on rahvusvaheline toidupäev (World Food Day) ja 17. oktoober rahvusvaheline vaesuse vastu võitlemise päev (International Day for the Eradication of Poverty).

„Nii toidu raiskamise probleem kui vaesus on meie ühiskonnas mõlemad päris valulikud teemad. Inimesed kogevad raskusi üksinda, aga muutus algab üldisest tähelepanust ja märkamisest,“ nendib Toidupanga kommunikatsioonijuht Nele Hendrikson. „Me püüame väikseid märke.

Kõnekas on kasvõi näiteks see, et Tallinnas on sellel korral üllatavalt palju ettevõtteid ja organisatsioone oma meeskondadega osalemas. On vanu tegijaid, aga eriti palju on uusi. Debüüdi teevad Sõpruse kino inimesed ja tarmukas MyFitnessi meeskond.

Kodanikuühiskonna Sihtkapital ehk KÜSK on Toidupanga aitamise tõsiselt ette võtnud. Esimeste hulgas registreerus taas Briti suursaadik koos oma tiimiga ning nad on endaga kaasa kutsunud ka Briti-Eesti kaubanduskoja inimesed. Samuti pidasid oma lubadust appi tulla vastloodud venekeelse kanali ETV+ hommikuprogrammi saatejuhid. Tõesti, see on tore!“

Kollektiive, kust Toidupangale appi tullakse, on veelgi. Juba mitmed toidukogumispäevad kaasa teinud Janek Hintsov, kes töötab kinnisvarahooldusfirmas Done, on teinud vabatahtlike meeskondade komplekteerimisel suurepärase töö ja tema abil on saanud mehitatud mitu kauplust. Samuti on oma meeskondadega väljas sellised ettevõtted nagu Begin.ee ja RE/MAX Estonia. Ka kindlustusfirma CompensaLife on oma tiimiga appi tulemas.

Mis, kus ja millal? Punastes põlledes Toidupanga vabatahtlikud jagavad toidukogumispäevade ajal kauplusekülastajatele infot ning võtavad vastu Toidupanga jaoks ostetud toidukauba. Tegutsetakse ajavahemikus kell 12–18, kuigi paaris kaupluses alustatakse veidi varem. Samuti on erisusi päevades (vt nimekiri).

Kokku osaleb 38 kauplust 19 erinevas linnas:

Haapsalu Rannarootsi Selver

Jõgeva Kaubahalli Konsum
Jõhvi Rimi
Kuressaare Rimi – vaid 17. okt

Kuressaare Kihelkonna Säästumarket – vaid 16. okt

Kuressaare Saare Selver – vaid 17. okt

Mustvee Konsum

Narva Prisma – vaid 16. okt

Otepää Konsum
Paide Maksimarket – vaid 17. okt

Põltsamaa Selver 

Põlva Selver

Pärnu Kaubamajaka Rimi 

Pärnu Maksimarket

Pärnu Ülejõe Selver 
Pärnu Suurejõe Selver

Rakvere Krooni Selver
Rakvere Põhjakeskuse Rimi

Rakvere Vaala keskuse Maksimarket

Tallinna Laagri Maksimarket

Tallinna Lasnamäe Prisma
Tallinna Mustika Prisma
Tallinna Rocca al Mare Prisma

Tallinna Raudalu Konsum

Tallinna Ülemiste Rimi
Tallinna Postimaja Rimi – esimest korda ja vaid 16. okt
Tallinna Soo tn Rimi
Tallinna Viimsi Rimi – esimest korda

Tartu Rebase Rimi
Tartu Lõunakeskuse Rimi

Tõrva Kevade pood

Türi Konsum – vaid 17. okt

Valga Rimi

Viljandi Centrumi Selver – vaid 17. okt

Viljandi Maksimarket

Viljandi Uku Keskuse Rimi – vaid 16. okt

Võru Rimi

Võru Vilja Selver – vaid 16. okt

Seega 13 Rimi, ETK 10 poodi ehk 5 Maksimarketit ja 5 Konsumit, 4 Prismat, 1 Säästumarket, 9 Selverit ja Tõrva Kevade pood.

„See on kõige lihtsam viis aidata, sest Toidupank on toidukogumispäevade nädalavahetustel seal, kus saavad kokku inimesed ja toidukaup – poodides. Kõik on mugav ja igaüks saab panustada täpselt nii palju, kui on talle jõukohane,“ kiidab Hendrikson toidukogumispäevade toimimist.

Kõik, kes on valmis Toidupanga tööd püsivalt toetama, saavad seda teha annetuskeskkonna armastanaidata.ee kaudu või helistades regulaarselt Toidupanga annetustelefonidele:

900 9005 – annetad 2 eurot
900 9010 – annetad 8 eurot