Täna, 4. aprilli hommikul toimus uue Riigikogu koosseisu avaistung. Et pöörata uute Riigikogu liikmete tähelepanu praegu käimasoleva ökoloogilise kriisi ja kliimasoojenemise tõsidusele, heitsid aktivistid liikumisest Extinction Rebellion Toompea lossi ees pikali ja tõmbasid endale surilinadena peale liivakellaga maakera lipud, sümboliseerimaks kliimamuutuste poolt juba põhjustatud inimkaotusi ning inimkonna peatse väljasuremise ohtu.

  • Bioneeri uudised
  • 4. aprill 2019
  • Foto: Kliimaaktivist lebamas. Extinction Rebellion

Laipu sümboliseerivate aktivistide kohal peetud kõnes toodi välja praegused kõige suuremad murekohad looduse seisukohalt ning ka Extinction Rebellion liikumise nõudmised valitsusele ja Riigikogule kliimamuutuste leevendamiseks.

Tähelepanu pöörati asjaolule, et Eesti kulutab järgmise 4 aasta jooksul ära oma nn "õiglase osa" CO2 põletamise kvoodist, mille IPCC teadlased on märkinud 1.5 °C soojenemise piiriks. See tähendab, et süsinhappegaasi inimtekkeline atmosfääri heitmine peaks jõudma suhtelise nullini juba selle Riigikogu kooseisu ajal.

"Üle laipade" liikusid samal ajal hoonesse nii Riigikogu liikmed kui ka uue võimukoalitsiooni liikmed. Kohal olnud politseipatrull aktsiooni otseselt ei sekkunud, vaid palus mõnel "laibal" end liigutada, et teed anda rahvasaadikute autodele.

"Kui Lootus sureb, siis tegevus algab. Kui Loodus sureb, sureme me kõik," oli tänase meeleavalduse motoks. Meeleavaldusest võtsid osa ka mitmed tunnustatud teadlased Eesti ülikoolidest, kes märkisid, et teadusliku kogukonna kliimateemalisi hoiatusi on juba aastakümneid ignoreeritud ning et on aeg valida julgemaid vahendeid poliitikate mõjutamiseks.

Extinction Rebellion on rahumeelne kodanikualgatuslik liikumine, mis sai alguse 2018 aasta oktoobris Inglismaalt ning on mõne kuuga levinud üle kogu maailma, eesmärgiga alustada rahvusvahelist ülestõusu kliimakriisi otsustavaks lahendamiseks 15. aprillil 2019.

Rohkem infot ja järgmised aktsioonid.

Vaata videot aktsioonist.