Paki tellimisel pakiautomaati tuleks silmas pidada, kuidas võivad temperatuurimuutused ja niiskus mõjutada toote kvaliteeti. Näiteks tasub talveperioodil olla ettevaatlik külmakraadidega, mis võivad põhjustada toote kvaliteedi langemise kuni selle kasutuskõlbmatuks muutumiseni kui tellida toode välipakiautomaati.

  • Tarbimine ja tervis
  • 18. jaanuar 2021
  • Foto: Külmuv Emajõgi Tartus. Janek Jõgisaar, Bioneer.ee

2020. aasta Kantor Emori e-kaubanduse trendiuuringu kohaselt tellivad eestlased netipoodidest väga palju just elektroonikatooteid, kosmeetikat ja raamatuid. Mainitud toodete puhul peab aga silmas pidama, kas ja kuidas võib välistemperatuur nende kvaliteeti mõjutada. Külma ilmaga võivad paljud pakid olla ohus, kuna nende sisu ei talu madalaid temperatuure.

„Näiteks võivad elektroonika või vedelikud välitingimustes tõsiselt kahjustuda. Sama lugu on ka kõrgete temperatuuride puhul, mil kuuma ilmaga võib temperatuur pakiautomaadi sees olla väga kõrge. Nii satuvad ohtu tundlikud tooted nagu näiteks kosmeetika või ravimid,“ sõnas Itella Estonia OÜ kliendikogemuse juht Triin Parmsoo.

Sellise olukorra vältimiseks ei pakugi mitmed kosmeetikat ja elektroonikat müüvad jaemüüjad tarnet väliautomaatidesse, kuna välipakiautomaatide suurimaks väljakutseks on äärmuslikud temperatuurid, tolm, päike, niiskus ja turvalisus, mis kõik võivad mõjutada tellitud toote kvaliteeti ning töökorda.

„Võimaluse korral soovitame elektroonitooteid tellida ikka siseautomaati. Seda just põhjusel, et alati ei õnnestu koheselt tootele järele minna ning suur temperatuuri kõikumine võib mõjutada toodet. Nimelt võib liiga külmast või soojast võetud elektroonikatoode kodus koheselt sisselülitades puruneda. Seetõttu on oluline, et klient peab kindlasti toote kättesaamisel laskma saavutada tootel toatemperatuuri ning alles seejärel toode sisse lülitada,“ selgitas Klick Eesti AS juhatuse liige Kaire Koik.

Tooted võivad võivad kaotada oma toime

I.L.U. turundusjuhi Hanna Loodmaa sõnul mõõdukad temperatuurikõikumised ilutoodete omadustele mõju ei avalda, kuid äärmuslikud muutused nagu UV-kiirgus, suur kuumus ja krõbedad külmakraadid võivad mõningast kahju teha küll. „Tõeliselt karmide külmakraadide korral võib vett sisaldavates toodetes vesi külmuda. Külmudes vesi paisub, mistõttu võib vahel ka pakend puruneda. Lisaks eraldub vesi teistest koostisainetest ning konsistents muutub. Suvine pidev UV-kiirgus võib põhjustada koostisosade eraldumist ja toode kaotab omadused, näiteks päikesekaitsetoodete puhul kaob nende kaitsevõime,“ kirjeldas Loodmaa. Ta lisas, et olulist rolli mängib ka, kuidas on pakk pakendatud – mida korrektsemalt pakendatud pakk, seda väiksem mõju.

Kui mingil põhjusel peaks pakis olev toode siiski kahjustatud saama, siis I.L.U. turundusjuhi sõnul teevad nad esimese asjana kõik selleks, et klient saaks uue toote võimalikult kiiresti kätte ja seejärel hakkavad uurima, millises transpordiprotsessi osas on pakk kahjustada saanud.

„Senini on selliseid juhtumeid vähe olnud. Pakendame tooted alati hoolikalt, valime sobiva pakendi suuruse ja kergelt purunevate toodete puhul lisame pehmendusi,“ lausus Loodmaa.

Ilmastikumõjude osas tundlikud esemed tasub tellida sisepakiautomaatidesse või kulleriga.

„Meie jaoks on äärmiselt oluline, et kõik kliendid saaksid tellida kõiki tooteid turvaliselt ning tooted mitte kuidagi ei kahjustuks. Just seetõttu oleme paigaldadanud Smartposti pakiautomaadid just siseruumidesse,“ selgitas Itella Estonia OÜ kliendikogemuse juht, lisades, et nii sise- ja väliautomaatide puhul on pakid kapi sees ka niiskuse eest kaitstud, kuid väliautomaadi puhul võivad need nii sisestamise või välja võtmise ajal märjaks saada. Samuti on klientidel mugavam pakke välja võtta, sest ei pea Eestile omase heitliku ilmaga rinda pistma.

Kuna paljudes väiksemates linnades ja asulates puuduvad siseruumides sobilikud pinnad, siis töötas Smartpost Itella välja ainulaadsed pakimajakesed. „Pakimajakesi on võimalik paigaldada pea igale poole, kus on piisavalt nõudlust pakiautomaadi järele, kuid puudub sobilik siseruum,“ kirjeldas Parmsoo.