TTÜ ja  ettevõte Russkii Sverhprovodnik allkirjastasid täna koostööleppe kõrge- ja madalatemperatuuriliste teise põlvkonna ülijuhtide valdkonnas. Koostöö kõige prioriteetsemateks valdkondadeks on ülijuhtivad materjalid energeetika ja transpordi jaoks, meditsiinitehnika, materjalide struktuuride analüütilised uuringud, uuringud ja tehnoloogiad keraamiliste materjalide loomiseks.

TTÜ rektor Andres Keevallik kinnitas, et koostöö esimeseks sammuks on teha eeluuringud ja töötada välja tehnoloogiaid ning tootmisprotsesse kõrgetemperatuurilise ülijuhtiva keraamika jaoks.  Neid tulemusi saab kasutada järgmiste projektide juures, mis on seotud uuetüübiliste generaatorite ja elektrimasinatega. “Meie ja Russkii Sverhprovodniku teadlased on andmas tõsist panust energeetikas, tööstuses, transpordis ja meditsiinis vajalike materjalide tootmises,” rõhutas rektor Keevallik.

Vene Föderatsiooni ettevõtte “Russkii Sverhprovodnik” põhieesmärk on teadusmahukas ja kõrgtehnoloogiline  tootmine kõrge- ja madalatemperatuuriliste teise põlvkonna ülijuhtide valdkonnas. Hetkel  on ettevõttega seotud üle 50 teadlase ja 11 laboratooriumi. 

Sellised elektriseadmed annavad tarbijatele olulist majanduslikku- ja tehnilist kasu. Seadmeid kasutatakse energeetikas, tööstuses, transpordis ja meditsiinis.

Maailmapank prognoosib, et ülijuhtivustehnoloogiat kasutavate  elektriseadmete maht maailmaturul on aastaks 2015 enam kui 40 miljardit dollarit ja ulatub 2020. aastaks 244 miljardi dollarini.