26. novembril on kodanikupäev, selle raames toimub Hiiumaa vallas noortevolikogu eestvedamisel helkurkõnd „Helkuriga sõbraks". Kogunetakse erinevates Hiiumaa asulates kella 18 ajal. Kohad täpsustatakse eelnevalt. Räägitakse helkuri vajalikkusest ja kasutamisest ning seejärel liigutakse kõik koos eelnevalt kokku lepitud marsruuti mööda jalutuskäigule. Kõigile vastutulijatele, kellel puudub helkur, see kinnitatakse.
- Tarbimine ja tervis
- Helle-Triin Nisumaa
- 31. oktoober 2018
- Foto: Pixabay, CC Public Domain
Kuidas helkur kinnitada?
Helkur tuleb riietele kinnitada nii, et see oleks nähtav võimalikult mitmest suunast. Kuna maanteel peab kõndima vasakpoolsel teepeenral, siis tuleb rippuv helkur paela ja haaknõelaga kinnitada enda riiete paremale, sõiduteepoolsele küljele, näiteks tasku serva külge nii, et helkur jääb rippuma umbes põlve kõrgusele (umbes samal kõrgusel asetsevad ka sõidukite tuled). Päeval, kui helkuri kasutamine ei ole vajalik, saab sel moel kinnitatud helkuri panna taskusse. Oluline on jälgida, et helkur jope või mantli ääre alt välja paistaks. Veniva helkurpaela võib samal põhimõttel parempoolse varruka peale tõmmata. Mitme helkuri olemasolul on kõige turvalisem kasutada kahte helkurit korraga, ühte paremal ja teist vasakul küljel. Õmmeldavast või kleebitavast helkurmaterjalist kujundeid või ribasid tuleks kinnitada rõivaste sobivatesse kohtadesse arvestusega, et helkurid oleksid nähtavad nii eest, tagant kui küljelt. Pimedas liikudes suurendab jalakäija märgatavust ka hele riietus.
Kui kaugelt autojuht pimedas liikuvat jalakäijat näeb?
Kuigi jalakäija näeb tuledega autot juba kaugelt, eristab autojuht ilma helkurita jalakäijat lähitulede valgusvihus alles 30-40 m kauguselt. Pimedas sõites häirivad juhti veel vastu sõitvate autode tuled, kriimustused ja mustus esiklaasil või vihm ja udu. Halb ilm võib peaaegu poole võrra vähendada seda teepikkust, millel autojuht helkurita jalakäijat märkab. Halvemal juhul on see vaid 15-20 meetrit, mis ei ole piisav, et juht suudaks pidurdades jalakäijale otsasõitu vältida. Kiirusel 90 km/h on auto peatumisteekond kuival teekattel ligikaudu 70 meetrit. Märjal või lumisel teekattel on peatumisteekond märgatavalt pikem.
Kui kaugelt näeb autojuht helkurit?
Korralik helkur on auto lähitulede valguses nähtav juba 130-150 meetri kauguselt. Autojuhile jääb seega piisavalt aega, et reageerida ja mööduda helkurit kasutavast jalakäijast ohutult. Helkur on vajalik, et autojuht pimedas liikuvat jalakäijat juba varakult märkaks ning jõuaks reageerida.
Kus ja millal peab helkurit kasutama?
Liiklusseadus paneb kohustuse jalakäijal kanda helkurit või valgusallikat halva nähtavuse korral või pimedal ajal teel liikudes (nii asulas kui asulaväliselt)!
Paneme ennast helkuritega särama!
Lugu pärineb Hiiumaa valla koduleheküljelt
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta