EASi Turismiarenduskeskuse toetusel korraldatakse 13. veebruaril turismimessi TOUREST 2009 raames esimest korda “Rohelisema Turismi Foorum”, mille fookuses on kasvav nõudlus säästva turismi järele. Foorum jagab majutusettevõtetele praktilisi teadmisi rohelise turismi näidetest Eestis ja Euroopas, samuti avab keskkonnasõbraliku tegevuse väljakutseid ja võimalusi.

EASi Turismiarenduskeskuse Rohelise Võtme projektijuht Tiina Kamenik ütles, et foorumi eesmärk on käsitleda turismiga seonduvat säästva ning sotsiaalselt vastutustundliku ettevõtluse vaatenurgast. “Paljud turismiettevõtjad juba mõistavad, et majanduskriisis ellujäämiseks tuleb leida uusi teid, ent õiget teeotsa alles otsitakse. Meie räägime foorumil säästvast turismist, milles peitub kahtlusteta Eesti turismisektori ellujäämise võimaluse kõrval ka uus konkurentsieelis,” lausus Kamenik. “Ettevõtjate tarkusest sõltub, kas säästvast ja keskkonnasõbralikust majandamisest kujuneb kogu Eesti edasine konkurentsieelis.”

Foorumi ettekannete teemad keskenduvad rohelise turismi eripärale ja eelistele. Üks huvitavaid välisesinejaid, Regina Preslmair, tuleb Austria keskkonnaministeeriumist ja kõneleb Austria kogemusest keskkonnamärgise juurutamisel turismisektoris. Preslmair on Austria keskkonnamärgise “Umweltzeichen” projektijuht ning omab head ülevaadet sealse turu kogemustest rohelise turismi alal. Austrias erinevad Rohelise Võtme nõuded Eestist. Näiteks on seal üheks Rohelise Võtme kriteeriumiks, et iga märgise omanik on kohustatud kasutama ka kindlas mahus taastuvenergiat.

Harri Moora Säästva Eesti Instituudist esitab omapoolse nägemuse, miks majutusettevõtted peaksid senisest suuremat tähelepanu pöörama keskkonna aspektidele ning kuidas seda teha, võttes arvesse arenguid maailmas ja Eestis.

Sotsiaalselt vastutustundliku turismiettevõttluse võimalusi käsitleb Pierre Blime firmast Horizon Development Baltics. Tiina Tarma/Kamenik EASi Turismiarenduskeskusest tutvustab Rohelise Võtme programmi siinset tegevust ja arenguid ning konsultatsioonifirma Consumetric juht Oliver Loode räägib kasvavast nõudlusest keskkonnasõbraliku turismi järele.

Ühtlasi kuulutatakse foorumil välja konkursi “Rohelise Võtme Aastaauhinnad 2009” võitjad. Praeguseks on sõelale jäänud kuus majutusettevõtet. Konkursi näol on tegemist esmakordse ettevõtmisega Eestis ja kogu maailmas, mis tõstab esile keskkonnasõbralike majutusettevõtete püüdlusi. Kogu ettevõtmise eesmärk on kaasa aidata rohelise turismi põhimõtete levikule Eesti majutusettevõtete seas ning suurendada siseturistide nõudlust keskkonnasõbraliku ja säästva turismiteenuse järele.

Foorum toimub reedel, 13. veebruaril 2009 kl 14.30-18.00 Eesti Näituste messikeskuses turismimessi TOUREST 2009 raames. Foorumi ettekannetele järgneb Rohelise Võtme Aastaauhindade üleandmine koos piduliku vastuvõtuga. Täpsem info foorumi kohta veebis (aadressil http://green.consumetric.ee/programm.html).

“Rohelisema Turismi Foorumi” ning konkursi “Rohelise Võtme Aastaauhinnad 2009” läbiviijaks on turismiarenduse ja kohaturunduse konsultatsioonifirma Consumetric koos erinevate partneritega (vt http://green.consumetric.ee).

Pilootprojekt toimub EASi Turismiarenduskeskuse toetusel, osana Rohelise Võtme 2008. aasta koolitusprogrammist. Roheline Võti (Green Key) on rahvusvaheline keskkonnamärgis, millega liitudes saavad ka Eesti majutusettevõtted näidata oma keskkonnasõbralikku tegutsemist. Eestis on Rohelise Võtme märgist rakendatud alates 2002. aastast ja praeguseks on sellega tunnustatud 20 majutusettevõtet.