Majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan Parts avas eile Tallinnas Rotermanni väljakul esimese nullenergia moodulmaja Eestis ja teadaolevalt ka Euroopas. Bioneer käis uudset maja oma silmaga vaatamas.
- Bioneeri uudised
- Katrin Jõgisaar, Bioneer.ee
- 18. juuni 2009
Uut moodulmaja saab osta ka ilma taastuvenergia süsteemita. Sellisel juhul on tegemist passiivmaja standardile vastava hoonega, mille kütmine toimub elektriga. Küttekulu passiivmaja puhul on võrreldes hariliku nüüdisaegse elumajaga aga väga väike. Majaomanikul kulub raha energiale ligi kümme korda vähem.
Pildil Rene Valner. |
Idee autor ja arhitekt Rene Valner ütles eilsel pressikonverentsil ajakirjanikele, et mõnikord ehitusinsenerid lihtsalt keelduvad uskumast, et nii väikesed arved on võimalikud.
UltraKub võimaldab osta passiivmaju moodulitena, millest saab sobiva suurusega maja hiljem kokku panna. Näiteks 45m2 suuruse mooduli aastane küttearve elektriga kütmisel on umbes 1000 krooni, kahe mooduliga 90m2 majal 2000 krooni ja 135m2 majal vastavalt 3000 krooni. Üks moodul maksab 690 000 krooni, ruutmeetri hinnaks kujuneb seega 15 300 krooni.
Kuid põhivariandist edasi saab tekitada ka nullenergia moodulmaja, mis toodab kogu vajamineva energia ise, kasutades selleks päikesepaneele ja tuuleturbiini. Nii saadakse elamu, mis on sõltumatu sellistest monopoolsetest ettevõtetest nagu Eesti Energia või Eesti Gaas. Üleminek nullenergia majaks maksab tellijale lisaks 300 000 krooni ühe mooduli kohta.
Sõltumatus erinevatest püsivatest ühendustest ja väike pinnatarve lubavad ehitada hoone omavalitsuse kirjaliku nõusoleku alusel ka ehitusluba taotlemata.
Ideaalis saaks taastuvenergia süsteemidega toota piisaval hulgal energiat, mida saaks müüa energiaettevõttele ning seda sealt vajadusel tagasi osta. Eesti riigi seadusandlus seda hetkel veel ei luba.
Vaata ürituse fotomeenutust Bioneeri fotogaleriist: http://bioneer.ee/galerii
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta