USA-s aset leidnud vahejuhtum näitas ilmekalt, kuivõrd kerge oleks terroristidel pääseda tuumahoidlasse ning varastada sealt näiteks tuumarelva valmistamiseks sobilikku uraani.

Tennessees Oak Ridges asuv uraani töötlemise- ja hoiustamisega tegelev ettevõtte on pinnuks silmas tuumarelvi vastustavatele keskkonnaaktivistidele, kellest kolmel õnnestus läbi turvaaedade tungida ettevõtte territooriumile ja rahulikult jalutada seal mitu tundi, enne kui nad kinni peeti, edastas YLE.

See vahejuhtum tekitas aga USA-s elava resonantsi, kuna tegemist on kõrgelt valvatud tuumaobjektiga, sest seal hoiustatakse ka kõrgrikastatud uraani, millest saab valmistada tuumarelvi.

Üks kolmest kinnivõetud aktivistist oli üks 82-aastane nunn, ülejäänud kinnipeetavad olid 57- ja 63-aastased. Üks meeleavaldajatest rääkis hiljem NBC-le, et neid süüdistatakse vandalismis ja võõrale territooriumile tungimises.

Vahejuhtum sai alguse sellest, kui Oak Ridge tuumahoidla juurde kogunesid aktivistid mälestamaks 1945. aasta traagilisi augustikuu päevi, mil USA õhujõud viskasid tuumapommi Hiroshimale ja Nagasakile.

Kolmel meelavaldajal õnnestuski pääseda ettevõtte territooriumile ning kirjutada hoone, milles hoiti kõrgrikastatud uraani, seinale tuumaenergia vastaseid loosungeid. Alles seejärel sai turvameeskond häire ning aktivistid peeti kinni. Aktivistide sõnul õnnestus neil rahulikult ületada neli aiatõket ja kõndida tuumahoidla territooriumil neli tundi, enne kui valvemeeskond neid märkas.

Samas ei soovinud keskkonnaaktivistid enda sõnul mitte osutada tuumahoidla nõrkadele turvameetmetele, vaid protestida tuumaenergia, kui sellise vastu.