Detsembri alguses läbi viidud uuring näitab, et 68% Eesti elanikest toetab tuumaenergia kasutuselevõttu, mis on 7 protsendipunkti rohkem kui pool aastat varem. Valdav enamus Eesti elanikke – 91% - on nüüdseks kujundanud seisukoha tuumaenergia küsimuses.
- Energeetika
- 11. jaanuar 2025
- Foto: Tuumaenergeetika mittepooldajate märgid / Janek Jõgisaar, Bioneer.ee
Kliimaminister Yoko Alenderi sõnul on tuumaenergia üks võimalus Eesti energiajulgeoleku tagamiseks: „Kestliku ja taskukohase energiatuleviku saavutamiseks tuleb kaaluda kõiki võimalusi – sealhulgas väikeseid reaktoreid, mis sobivad Eesti vajadustega ja järgivad rangeid ohutusnõudeid.“
„Tuumaenergia plussid ja miinused nõuavad ausat ja teaduspõhist arutelu. Debatt peab olema teadmis- ja faktipõhine,“ lisas kliimaminister. „Seda olulisem on näha, et valdav enamus inimesi on oma seisukoha tuumaenergia kasutuselevõtu suhtes kujundanud.“
54% elanikest peab tuumaenergiat sobivaks asenduseks energiatootmisele põlevkivist, et oleks tagatud ilmastikust sõltumatu elektrienergia. Uuring kinnitas, et tuumaenergia kõrval nähakse potentsiaali ka taastuvenergia lahendustes, nagu tuule- ja päikeseenergia.
Kliimaministeeriumi elurikkuse ja keskkonnakaitse asekantsler, tuumaenergia juhtrühma juht Antti Tooming märkis, et varasema uuringuga võrreldes on toimunud märkimisväärsed muudatused tuumaenergia kasutuselevõtu pooldamise vaates.
„Näiteks on kasvanud pooldajate osakaal naiste ja küpsemas eas inimeste seas,“ sõnas Tooming.
Praegune uuring näitab, et kõige positiivsemalt meelestatud tuumaenergia kasutuselevõtu suhtes mehed (83%), inimesed vanuses 15–24 aastat (77%) ja 65-74 aastat (77%, 2024. aasta kevadel 59%) ja kõrgema sissetulekuga inimesed.
„Tuumaenergia positiivseteks külgedeks peavad inimesed eelkõige seda, et tuumaenergia lisandumine tagab Eestile energiasõltumatuse ja oleks tarbijale soodsa elektrihinnaga,“ tõi Tooming välja. „Need ongi riigi prioriteedid – elektrienergia peab olema kindel, puhas ja taskukohane. Seepärast loome tingimused, mille alusel saab tuumaenergia kasutusele võtmist kaaluda.“
23% elanikest ei poolda tuumaenergia kasutuselevõttu. Mittepooldajate osakaal on keskmisest kõrgem vene rahvuses elanike (36%), naiste (33%), 45-54 aastate (32%) või madalama sissetulekuga inimeste seas. Üheks peamiseks riskiks tuumaenergia kasutuselevõtu osas on elanike hinnangul Eesti riigi vähene pädevus tuumaenergia valdkonnas.
Kliimaministeerium on alustanud tuumaenergia ja -ohutuse seaduse eelnõu väljatöötamist, et luua vajalikud regulatsioonid tuumaenergia kasutamiseks. Vabariigi Valitsusele on plaan seaduseelnõu esitada 2026. aasta juunis. Samuti esitatakse Vabariigi Valitsusele 2026. aasta lõpuks ettepanek moodustada sõltumatu tuumaregulaator, kes tagab tuumaenergia planeerimise ohutuse läbi järelevalve ja lubade menetluse.
Uuringu tulemustega saab tutvuda Kliimaministeeriumi veebis. Infopäeva ülekanne on leitav ministeeriumi YouTube’i kanalist.
Uuringu viis läbi Turu-uuringute AS 2.-8. detsembril 2024. Uuringulaines osales 1008 vastajat vanuses 15-74 aastat.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta