Eile Tartus toimunud Hea Metsanduse Koja (Eesti FSC) üldkoosolekul saime trükikojast kätte FSC Eesti Vabariigi metsamajandamise standardi. Tegemist on rahvusvahelise metsa säästva majandamise juhisega, mille kohalikku normistikku hakati Eestis koostama 2000. aasta paiku.
- Maamajandus
- 20. juuni 2025
- Foto: Eesti FCS standardid / Ahto Kaasik
FSC on mitteriiklik, eraõiguslik ning vabatahtlik standard ja kaubamärk, mis tagab, et metsa majandades ei ole kahjustatud keskkonda, kultuuripärandit, ega kohalike kogukondade huve. FSC üheks aluspõhimõtteks on metsanduses majandus-, keskkonna- ja sotsiaalvaldkonna huvide tasakaalustatud arvestamine. Sellest lähtuvalt toimus ka Eesti standardi koostamine kolme valdkonna esindajate koostöös ja konsensuse põhimõttel. Teadagi, kui keskkonna, kogukondade ja kultuuripärandi eest seisvatel MTÜdel pole sageli ühtegi palgalist töötajat, siis metsafirmadele ei valmista raskusi palgaliste esindajate lähetamine aastakümnete jooksul koosolekutele, kus metsafirmade omakasu nimel vaieldakse lõputult iga komakoha üle. Ja kiiret pole, sest seni kehtivad ajutised standardid on oma hambutuses olnud tööstusele vägagi mugavad.
Eelneva tõttu on standard paljudes punktides piinlikult küündimatu. Standardi suurim väärtus on kahtlemata see, et ta ei ole veelgi halvem.
FSC Eesti standard valmis esimest korda 2008. aastal, kuid jäi toona metsatööstuse tugeva vastuseisu tõttu lõpliku kinnituseta. Rahvusliku standardi järgmine töörühm alustas tegevust 2017. aastal ja taas püüdis metsatööstus selle heakskiitmist takistada. Tööstus kaasas riiklikud institutsioonid, tõestamaks, et Eestis ei ole vaja põlisrahvaste õigusi arvestada. Sarnaselt on ka Hiina võimud otsustanud, et Hiinas on vaid üks rahvus ja ei tiibetlased, uiguurid ega kümned teised kohalikud rahvad pole muud kui suure hiina rahva kohalikud vormid.
Rahvusvaheline FSC käsitles Eesti kohalike põlisrahvaste küsimust põhjalikult ja kaasas arutellu ka oma põlisrahvaste organisatsioonid. Lõppotsus oli ühene - Eesti standardis tuleb sisustada põlisrahvaste õigusi käsitlev 3. printsiip; Eesti rahvuslikus standardis tuleb põlisrahvaste asjus lähtuda üksnes ÜRO ja FSC põhimõtetest, mitte riiklike ja teaduslike institutsioonide ettekirjutustest.
Rahvusvaheline FSC haaras seekord ohjad ja viis standardi vormistamise kindlakäeliselt sihile. Nüüd lõpliku heakskiidu saanud standardi alusel ei saa metsa majandades tähelepanuta jätta setode, võrokeste jt põliste maarahvaste õigusi ja vajadusi.
Terve inimpõlve väldanud töö valmimise puhul tuli eile Tartusse Hea Metsanduse Koda tervitama ka rahvusvahelise FSC esindaja Jose Tagla.
Eesti rahvuslik standard hakkab kehtima mõne päeva pärast kui see on avaldatud rahvusvahelise FSC veebilehel. Järgneb ca poole aasta pikkune üleminekuaeg, mille järel hakatakse standardit täies mahus rakendama.
Standardi valmimise puhul toimus eile õhtul Tartu Lodjakojas rahvarohke pidu. Paraku pidin samal ajal kõnelema Vändra kandi rahvale sealsetest pühapaikadest. Kutsujaks Aivar Ruukel, kes osales samuti rahvusliku standardi töörühmas. Nõnda siis tähistasime standardi valmimist Piesta Kuusikaru tallu kogunenud kanuumatkajate ja hiiehuviliste ringis.
Juhtumisi sai Vändra kihelkonnas Kurgjal alguse ka minu FSC standardi koostamise teekond. Mind kutsuti looduslike pühapaikade ja rahvakultuuri eksperdina liituma standardi töörühmaga 2006. aastal. Esimene nõupidamine, millel osalesin, toimus Kurgjal. Sealt peale olen koos paljude teiste vabatahtlikega kulutanud standardi valmimisse lõputult töötunde, tundnud nii lootust, kõhklusi, kui ka pettumusi.
Ometi olen rõõmus, et olen saanud anda oma tagasihoidliku panuse, ja et me ei jätnud tööd pooleli ning oleme metsanduses vohava röövkapitalismi tingimustes aidanud kaasa säästva metsanduse aruteludele. Suur tänu kõigile headele kaastöölistele, kes on aastakümnete jooksul standardi koostamises osalenud: Liis Kuresoo, Lembit Maamets, Rainer Kuuba, Anneli Palo, Lembit Sibul, Rosenvald, Indrek Talpsep jpt! Mälestus Kalle Ellerile, kes lahkus meie seast teisel pool Toonela jõge laiuvatesse metsadesse enne kui standard valmis sai.
FSC Eesti vabariigi metsamajandamise standardi leiab siit.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta