Pean tunnistama, et esimesel korral, kui ma Uuskasutuskeskust külastasin, see koht mulle väga head muljet ei jätnud. Tol päeval oli niiske ja külm ilm ning Paide tänava pood, kuhu ka asju tuua sai, tundus seest täpselt sama külm ja rõske, nagu õues olev ilm parasjagu oli. Kaubavalik oli ka üsna nutune, sest domineerisid asjad, mis olid keskuses ilmselgelt juba kaua aega seisnud. Just esimese kogemuse tõttu oli mu hinge jäänud väike eelarvamus, ent 2009. aasta sügisel tegin oma hinnangutes täispöörde ja selle põhjuseks oli Uuskasutuskeskuse "totaalne muutumine".  Minu rõõmuks arengud kestavad, sest hiljuti avati Telliskivi keskuses Uuskasutuskesuse müügipunkt.


Telliskivi keskus asub vanade ja väärikate puumajade ja isikupäraste kivimajade kvartalis, kiviviske kaugusel Balti jaamast. Ümbruses on olemas kõik vajalik, et taaskasutust hindav linlane saaks oma ostud tehtud. Nimelt on mitmed kasutatud rõivaste poed koondunud Jaama turu piirkonda, mis peakski tagama selle, et igaüks leiab midagi oma maitsele.

Uuskasutuskeskus Telliskivi 8

Telliskivi tänava Uuskasutuskeskuse pood rabas mind värvidega. Ei, mitte seinad ei olnud värvilised, vaid riided! Pood ise oli soe, valge ja hubane ning kaubavalik oli väga värskendav.

Käisin kaupluses ringi ja mõtlesin, et kuidas ma seda ostukohta iseloomustama peaksin. Minu meelest ei sobi sellise kaubavaliku kohta öelda "kaltsukas", sest need rõivad ei olnud "kaltsud". Erinevad püksid, seelikud, jakid, kingad, kleidid jms, mida ma Telliskivi tänava poes nägin, olid ilusad, puhtad ja triigitud. Eriti meeldis mulle, et riietel ei olnud kasutatud kauba lõhna. Teate ju küll seda kasutatud rõivastele iseloomulikku lõhna, millest alles riideid pestes lahti saab! 

Uuskasutuskeskus Telliskivi 1

Jõudsin järeldusele, et sõna "uuskasutus" on täpselt õige väljend mind tabanud emotsioonidele. Väärt rõivastele on antud uus võimalus leida eset hindav kandja. See ei ole prügi eluea pikedamine, see on kvaliteetse kauba raiskamata jätmine.

Tore oli jälgida ka poe külastajaid. Inimesed, kes kiirustasid kõrval asuvasse Säästumarketisse, jäid tihtipeale poole sammu pealt pidama ja tulid hoopis riideid uudistama. Positiivne üllatus oli mitmel kliendil lausa näost näha.

Uuskasutuskeskus Telliskivi 6

Rõõm uue töökoha üle paistis välja ka müüja Marianne (63) näolt, kelle silmade sära mulle isiklikult väga meeldis. Kahjuks suurte kaubanduskeskuste müüjad on enamasti nii väsinud ja tülpinud, et nende silmad  tööd tehes enam ei sära.

Küsisin Mariannelt, kes on need kliendid, kes tema meelest võiksid Uuskasutuskeskuse uude poodi tulla. Marianne mõtles veidi ja arvas seepeale, et ega siin kedagi eraldi välja tuua ei saagi. Nii palju, kui on inimesi, nii palju on ka võimalusi ja soove. Pärast mõttepausi lisas Marianne veel, et kindlasti sobib Uuskasutuskeskus nendele klientidele, kes eelistavad riideid, mida võib kasvõi kohe selga panna, mida ei pea üle pesema ja triikima. Selle eest olevat müüjannat juba mitu korda tänatud.

Uuskasutuskeskus Telliskivi 4

Olin enne Mariannega rääkima hakkamist Uuskasutuskeskuse juhilt Katriin Jüriskalt kuulnud, et Telliskivi tänava pood otsib müüjat*. Seetõttu küsisin Mariannelt, kuidas talle uus koht meeldib. Küsimuse peale läks müüjanna olek tunduvalt rõõmsamaks: "Oih, ma olen juba selle tööga ära hakanud harjuma! Kui mu eelmine töö oli väga istuv, siis siin saan ma liikuda ja suhelda inimestega. Ma tunnen, et ma teen, midagi vajalikku." Sellist vastust oli väga inspireeriv saada!

_________________

* Kui olete huvitatud Uuskasutuskeskuses töötamisest, siis võtke ühendust Katriin Jüriskaga katriin@uuskasutus.ee

Uuskasutuskeskus Telliskivi 2

Fotod tegi: Katrin Jõgisaar, www.bioneer.ee


Loe lisaks riiete, lõngade ja kangaste kohta

Erinevad kangad ja materjalid

Hooldamine

Mõju keskkonnale, ühiskonnale ja tervisele

Taaskasutus ja jäätmed

Moetööstus

Kaubandus