Mänguasjade ostmine on kallis tegevus, kuid alati ei pea raha kulutama, et lapsi rõõmustada. Saab ka teisiti!

  • Õmmelge vanadest riidejääkidest uus mänguasi. Õmblemine annab tegijale võimaluse kasutada ära oma fantaasiat ja teha täpselt konkreetsele pisipõnnile huvipakkuv mänguasi. Tehke kaltsunukk, äpu, näpunukk või mõni loomake. Poistele võivad meeldida ka autokujulised padjad või mereröövlinukud.

  • Tehke rätipoiss. Imiku esimeseks mänguasjaks ei pea olema mõni plastikust kõrin. Rätipoissi on väga lihtne teha. Võtke mõni pehme riidetükk, mis ei aja niite ja tehke selle sisse niipalju sõlmi kui vajalikuks peate. Kui teete ühe sõlme, siis saate peaga nuku. Kui teete kolm sõlme, siis saate pea ja kätega nuku. Kui teete viis sõlme, siis saate pea, käte ja jalgadega nuku.

  • Tehke plastikpudelist ja toidust kõristi. Väga põneva mänguasja saate, kui panete tühja plastikpudelisse soola, riisi, tatart või makarone. Kõik need täitematerjalid on erineva raskusega ja teevad erinevat häält. Seega saate oma last taaskord üllatada. Kui kõristi lapsele enam huvi ei paku, saate toiduained kasutusele võtta ja plastikpudelid pakendiprügikasti viia.

  • Tehke lastepäraseid ehteid ise. Väikesed tüdrukud vajavad kaelakeesid ja kaunistustega kübaraid, et emmede moodi olla. Poistel on ehteid tarvis mereröövlit mängides. Lapsevanemad ei pea ehete saamiseks kohe poodi ruttama, vaid neid saab teha ka käepärastest materjalidest. Nööri otsa saab ajada nii makarone, vanade joogikõrte juppe kui ka nööpe. Ka lastel on põnevam, kui nad saavad midagi ise teha.

  • Tehke pappkarbist nukuteater. Alati ei pea lastega koos teatrisse minema. Teater võib ka koju tulla. Kui olete ära viskamas mõnda suuremat pappkarpi, siis mõelge, äkki saab sellest teha hoopis nukuteatri lava. Lava dekoratsioonide tegemine on perele vahva ja üsna väheste lisakuludega ühistegevus, millele järgneb kas laste või täiskasvanute tehtud teatrietendus.

  • Tehke pabernukud ja joonistage neile riideid. Milleks osta värvimiseks mõeldud pabernukke, kui neid saab ka ise teha. Õpetage lastele, kuidas teha pabernukkudele riideid ja laske seejärel neil oma fantaasiat kasutada. Riideid saab nukkudele teha ka ajakirjaväljalõigetest, tapeedijuppidest ja ühepoolselt prinditud mittevajalikest paberitest. See mäng on sobilik ka poistele, kes saavad teha roboteid, meremehi, röövleid, politseinikke või teisi poistepäraseid tegelasi.

  • Kasutage ära vetsupaberi sees olevaid papist rulle. Nendest saab teha pikksilmi, värvilisi usse, topsikuid, autogaraaže - ühesõnaga kõike, mida lapse fantaasia teha soovib. Fantaasia teostamiseks võtke appi kunstitarbed ja hea tuju.

  • Tehke vanadest sukkpükstest usse. Kui lõigata vanadelt mustriga sukkpükstelt säär ära, täita see sobiva materjaliga ja teha avatud otsale sõlm peale, saategi vahva ussi. Silmad võib ussile teha nööpidest ja suu niidiga peale tikkida.

  • Heegeldage ja kuduge lõngajääkidest mänguasju. Eriti lihtne on inimesekujulist mänguasja heegeldada, kui hakkate heegeldama ümber plastikpudeli. Mänguasja pea saate teha vanast ping-pongi pallist. Heegeldada ja kududa saab ka näppunukkusid, millega koduses nukuteatris etendusi teha.


Taaskasutus ja jäätmed