Teadlaste hinnangul võib viiendik Vaikse ookeani idaosa mereelustikust välja surra, teatas Rahvusvaheline Looduskaitseliit.

Väljasuremisohus on ligikaudu 20% Mehhiko ja California poolsaare vahel lõunasse avaneva California lahe elurikkusest ning Panama ja Costa Rica rannikuvete elustikust.

Olukorra tõsidust näitab kasvõi asjaolu, et varem piirkonnas laialdaselt levinud kalad nagu meriahven Stereolepis gigas ja macdonaldi varjukala Totoaba macdonaldi on välja suremas.

Väljasuremise põhjusteks on Rahvusvahelise Looduskaitseliidu hinnangul liigne ülepüük ja loomulike elupaikade kadumine.

Lisaks on teadlased märganud El Niño mõju suurenemist, mis mõjub piirkonna  mereelustikule pärssivalt.

Kas teadsid?

El Niño on nähtus, mis seisneb Vaikse ookeani idaosa pinnakihi soojenemises, millega kaasnevad vihmasajud tavaliselt kuiva kliimaga Peruu ja Ecuadori rannikul, põuad Austraalias jne. El Niño sagedus on keskmiselt kaks korda kümne aasta jooksul (tavaliselt 4...7 aasta järel). El Niño nähtuse põhjustab püsivate tuulte suunamuutus. Tavaliselt puhuvad tuuled piki Lõuna-Ameerika rannikut lõunast põhja ning keeravad ekvaatorile lähenedes läände ehk avaookeani suunas. Vee ärakanne pinnakihist põhjustab Lõuna-Ameerika rannikul tõusuhoovuse ehk külma ning toitaineterikka vee ookeanisügavustest ülespoole liikumise, mis muudab Vaikse ookeani idaosa heaks kalastuspiirkonnaks. El Niño korral muutub olukord vastupidiseks. Püsivad läänekaartetuuled toovad Lõuna-Ameerika läänerannikule sooja ning toitainetevaese vee, mille tõttu kaovad kalad ning muutub kliima mitmel pool maailmas.

Allikas: Vikipeedia

Ekspertide ja keskkonnaorganisatsioonide hinnangul on tuleb võtta piirkonna osad alad koheselt kõrgendatud kaitse alla, et tagada olemas olevate varude säilimine. Mehhiko lähistel asuvat ringikujulist püsielaniketa Clipertoni atolli peetakse sobivaks looduskaitse ala loomiseks.

Lisaks tuleb lõpetada kalapüük mangroovimetsade piirkonnas Panamas ja Costa Ricas. Mangroov on hingamisjuurtega, igihaljaste puude tihnik troopiliste estuaaride ja merede rannikul. Mangroovid on mudased ning soolased soised metsad. Soolasus tuleneb sellest, et tõusu ajal ujutatakse mangroov merevee poolt üle.

Rahvusvaheline Looduskaitseliit (International Union for the Conservation of Nature and Natural Resources) on riikide, valitsusasutuste ja valitsusväliste organisatsioonide ülemaailmne liit. 2007. aasta algusest on Eesti Rahvusvahelise Looduskaitseliidu liige. Rahvusvahelise Looduskaitseliidu algatusel hakati koostama rahvusvahelisi punaseid raamatuid, liikide ja elupaikade seisundi hinnanguid.


Allikad:

Eur-Lex „Ohustatud looduslike looma- ja taimeliikidega rahvusvahelise kauplemise konventsioon“ http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:21973A0303%2801%29:ET:NOT

RIA Novosti „Почти 20% обитателей Тихого океана в районе экватора могут исчезнуть“ http://eco.ria.ru/business/20120227/576112299.html

Wikipedia „Giant Sea Brass“ http://en.wikipedia.org/wiki/Giant_sea_bass

Vikipeedia „Mangroov“ http://et.wikipedia.org/wiki/Mangroov

Vikipeedia „California laht“ http://et.wikipedia.org/wiki/California_laht

Vikipeedia „Costa Rica“ http://et.wikipedia.org/wiki/Costa_Rica

Vikipeedia „El Niño“ http://et.wikipedia.org/wiki/El_Ni%C3%B1o

Vikipeedia „Rahvusvaheline Looduskaitse Liit“ http://et.wikipedia.org/wiki/Rahvusvaheline_Looduskaitseliit

Flygrestor24 „Clipertoni“ http://flygresor24.nu/et/2008/03/page/468/