Eesti Ornitoloogiaühing koostas ülevaate 35 levinuma rändlinnu saabumisest Eestisse ja siit lahkumisest eelmisel aastal. Esimesed saabujad olid kiivitaja, metskurvits ja rootsiitsitaja. Viimastest lahkujatest vaadeldi novembris ja detsembris nii metskurvitsaid, kaelustuvisid kui ka hilja peale jäänud põldlõokesi.
- Elurikkus ja looduskaitse
- 6. märts 2019
- Foto: Pixabay, CC Public Domain
Mitmeid liike märgati eelmisel aastal kauem kestnud külma kevade tõttu oluliselt hiljem kui 2017. aastal. Näiteks vaadeldi märksa hiljem esimesi sookurgi, põldlõokesi, linavästrikke ja vainurästaid. Kui kevad hoo sisse sai, siis nähti 2017. aasta kevadest varem rukkirääku, suitsu- ja räästapääsukest, kägu ja ööbikut.
Kõige enam vaatlusi tehti 2018. aastal Pärnu- ja Tartumaal, sest seal liigub kõige rohkem aktiivseid linnuvaatlejaid. Vähe vaatlusi laekus Kesk-Eestist, Lääne- ja Ida-Virumaalt, seetõttu on käesoleval aastal vaatlused just nendest piirkondadest eriti oodatud.
"Eelmine kevad oli pikalt külm ja suurem rändelaine oli aprillikuu alguses, 5. aprilli paiku. Pärast seda nähti aga paljusid liike varem kui 2017. aastal," kommenteeris tulemusi ornitofenoloogiliste vaatluste koordinator Tiiu Tali. "Milline kevad tuleb sellel aastal, seda näitab ainult aeg. Kevad on linnuvaatlejatele kõige huvitavam aeg, kuid ka sügisel tasub kõik vaatlused kirja panna, sest kunagi ei tea, millal on tegu viimaste lahkuvate rändlindudega."
Ornitofenoloogiliste vaatluste kokkuvõte põhineb eelmisel aastal tehtud 28 000 vaatlusel, mille on kirja pannud sajad vabatahtlikud linnuvaatlejad. Kokkuvõte sisaldab rändlindude saabumis- ja lahkumiskuupäevi, ülevaadet talvitajatest, vaatluste arvust ja vaatlejate aktiivsusest maakondade kaupa. Kokkuvõtte koostas Tiiu Tali.
Loe kokkuvõtet "2018. aasta kevade ja sügise ornitofenoloogilised vaatlused ja vaatlusaktiivsus Eestis".
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta