Alustab Biotoopia ja Tasaarengu Eesti vestlussari “ELUKATSED” , mis kutsub tallinlasi dialoogi ökoloogide, teadlaste, loovisikute, poliitikakujundajate ja ettevõtjaga, et  sõnastada kõige olulisemad aluseeldused kestliku tuleviku kujundamiseks. Vestlussari soojendab oktoobris toimuvat konverents-festivali “Elu kasvujärgses Eestis”.

  • Bioneeri uudised
  • 30. aprill 2025
  • Foto: Helen Tago-Mullaste teos nimega Saamise väljad I–V. Oktaeeder, "Tajuvälja geomeetria " näituselt, Tütar galerii loal / Stanislav Stepaško

Inimühiskonna ajaloos on pöördeliste tööstusrevolutsioonide vahel olnud ligi 50 aastat, millist aega meil praegu enam pole. Samuti on segane, kas valitseva majanduskasvu narratiiviga koos ehitatud uus tehnoloogia vajalikku tasakaalu toob. Loodusressursside ületarbimisest põhjustatud katastroofilist olukorda on ette ennustatud juba esimeste majandusteooriate tekkimise ajal, kuid siiski ei ole me isegi nüüdseks piisavalt õppinud, et suunda muuta ja inimese mõju biosfääris vähendada.

On viimane aeg üle kontrollida, et ega me ole katsetele seadnud valed aluseeldused ning mida peame üldse silmas õnnestumise all? Kuidas sõnastada nn meistrivõrrand ümber nii, et saaksime väärt ja teaduspõhise sisendi retseptiks, millega on lootust edasi katsetada ja õigetele vastustele lähemale jõuda? Eesmärgiga saavutada tasakaal looduskeskkonnaga, kutsub meie vestlussari ökolooge, filosoofe, loovisikuid, poliitikakujundajaid ja ettevõtjaid arutlema järgnevate vajalike ELUKATSETE üle: õppimises, majandamises, keskkonnas ja julgeoleku tagamises. 

Need katsed tehakse meie kõigi endi elude peal ja õnnestumise seoseid pole veel paista. Eesti ühiskond on endiselt vananemas, ökoloogiliselt ja majanduslikult vaesumas, sotsiaalselt killustunud ja vaevleb turvatunde puuduses. Tulevik on aga meie teha. Igaüks meist peab olema valmis panustama ja valmistuma katsumusteks, mis aga paratamatult toovad meid meie mugavustsoonist välja. 

Vestlussarja peakorraldaja Kelli Turmann selgitas, et vestlussarja lõpus on plaan esitada ka valitsusele kogumik loodusseadustest tulenevatest aluseeldustest.

“Nende loogikad peaksid olema alati üle kontrollitud enne terviklikult läbimõeldud kestliku tuleviku kujundamist,” lisas Turmann.

Esimene vestlusõhtu "ELUKATSED ÕPPIMISES" toimub Eesti Loodusmuuseumi näitusel “Puudega linn” 8. mail kell 18 ja registreerumine tagab tasuta sissepääsu. Vestlusõhtul arutletakse aluseeldustest, mis meil kõigil ühiselt tuleb selgeks õppida elurikka keskkonna hoidmiseks. Kordame üle, kuidas ühiskond ja majandus ei saa keskkonnast üle kasvada ja toome esile loodusvarade kasutamise vähendamise tähtsuse. Vestlevad ökoloog ja poliitik Tiit Maran, hariduspsühholoog Grete Arro (Tallinna Ülikool), (endine) füüsikaõpetaja ja Metakriisi (kuulehe) Trinokkel peatoimetaja Mihkel Kunnus ning Eesti Loodusmuuseumi zooloog Joosep Sarapuu. Modereerib innovatsiooni ja valitsemise instituudi nooremteadur Karin Kruup (TalTech). Vestlusõhtu disainil on graafiku Helen Tago-Mullaste teos nimega Saamise väljad I–V. Oktaeeder, "Tajuvälja geomeetria " näituselt, Tütar galerii loal, foto autor on Stanislav Stepaško. Vestlusõhtute sarja heliteose autor on kunstnik Taavi Tulev.