Sel nädalalõpul, 2.-5. oktoobrini saavad Viljandis Pärimusmuusika Aidas kokku poolsada talharpa-tüüpi pillide mängijat Eestist, Soomest, Rootsist, Norrast, Venemaalt, Islandist ja Walesist. Ühiselt otsitakse hiiu kandle suguluspillide taaselustamise võimalusi ning viiakse pillimäng kokku pärimustantsudega.
- Bioneeri uudised
- 2. oktoober 2008
Kolme päeva jooksul toimuvad muusika, tantsu ja pillimängu õpitoad nii edasijõudnutele kui algajatele. Eraldi päev on pühendatud Vormsi lugude ja rannarootsi tantsude omandamisele. Rahvusvahelise talharpa tüüpi pillide (hiiu kannel, jouhikko, crwth, islandi fidla ja langspil) mängijate kokkutuleku raames toimub ka kaks kontserti, mis on avatud laiemale publikule.
Neljapäeva, 2. oktoobri õhtul astub soolokontserdiga üles Norra hardanger-viiuldaja Ånon Egeland, kes mängib ka parmupilli, norra flööte, tsitrit ja kitarri.
Laupäeva, 4. oktoobril õhtul saab Pärimusmuusika Aidas nautida virtuoosset Soome hiiu kandle (jouhikko) nelikut Jouhiorkesteri (lisatud foto), kelle kontserdi järel asub plaate keerutama Pastacas.
Jouhiorkesteri loodi 2000. aastal kolme erineva põlvkonna jouhikko mängijate poolt. Ansambel esitab põhiliselt pärimusmuusikat, enamik lugusid on vanad Karjala jouhikko-viisid, lisaks mõned ansambli liikmete helitööd. Jouhikko kvartett kõlab nagu orkester, kuhu lisavad sügavust pikkvile, parmupill ning inimhääl. Jouhiorkesteri värvikas liikmeskonnas teevad kaasa Pekko Käppi, keda on tema uuendusliku ja vaba lähenemise
poolest nimetatud jouhikko Jimi Hendrixiks ning grand old man Rauno Nieminen, kes on seda pilli ehitanud, uurinud ja mänginud juba alates 1970ndate keskpaigast.
Jouhiorkesteri kontserdi Pärimusmuusika Aidas eeloleval laupäeval juhatab sisse Talharpa kokkutulekust osavõtjate esinemine kell 20.00. Vabalaval astuvad üles Per Runberg Rootsist, Sigurdur Runar Jonsson Islandilt, Cass Meurig Walesist, Sofia Joons ja Janne Tamm Eestist jt.
Talharpa 2008 korraldab vabahariduskool August Pulsti Õpistu. Kokkutuleku toimumist toetab Nordisk Kulturfond. Esimene Talharpa seminar toimus 2005. aastal Vormsi saarel.
Loe lisaks: www.folk.ee/opistu, www.folk.ee/sundmused
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta