Keskkonnaamet kinnitas Vilsandi rahvuspargi kaitsekorralduskava aastateks 2012-2016. Kava sätestab kaitse-eesmärkide saavutamiseks vajalikud tegevused – mida, kus ja millal on vaja teha, kes tegevust korraldab ning kui suur on tööde eelarve lähemaks viieks aastaks.
- Bioneeri uudised
- 14. detsember 2012
Oluline on seejuures koostöö. Alates 2013. aastast hakkab Keskonnaamet koostöös Riigimetsa Majandamise Keskuse, kohalike omavalitsuste, ülikoolide jt huvilistega kaitsekorralduskava ellu viima. Kõik huvilised on oodatud kaasa lööma. Nõu tööde korraldamiseks või rahastuse taotlemiseks saab Keskkonnaametist. Ka vabatahtlik töö talgutel või oma maaüksusel on alati teretulnud.
„Heameel on tõdeda, et vallad on tajunud väärtusliku looduskeskkonna potentsiaali ja soovivad seda säästlikult arendada,“ sõnab Keskkonnaameti Hiiu-Lääne-Saare regiooni juhataja Kaja Lotman.
Vilsandi rahvuspargi olulisemate väärtuste taastamiseks ja hooldamiseks on plaanitud veidi üle kolme miljoni euro, kõige rohkem vajavad panustamist pool-looduslikud kooslused. Niitude korrashoiuks saavad talunikud ise raha taotleda, näiteks PRIA-lt. Toetava tegevusena hooldatakse ka juurdepääsuteed ja toetatakse kariloomade vedu laidudele. Pool-looduslike koosluste hooldamisega tagatakse samal ajal paljude ohustatud liikide elupaikade kaitse.
Suure mahuga töö on kõige ohustatumate liikide elupaikade taastamise eritööd. Nii taastatakse juttselg-kärnkonna ehk kõre elupaik rahvuspargi põhjaosas, kus kujundatakse liigile sobivaid lagedaid alasid kudemisveekogude ja talvitumisalade ümber. Vilsandi rahvuspargis asub Eesti üks vähestest säilinud kõre looduslikest elupaikadest ja kavaga plaanitakse tegevusi, mis aitavad kaasa selle I kaitsekategooria liigi seisundi paranemisele. Kaladele on rahvuspargi veekogud olulised kudealad ja kavandatud on puhastada Vesiku oja suue.
Kuna rahvuspargi eesmärgiks on säilitada pärandkultuuri, siis on vajalik ka pärandkultuuriobjektide (maastikuelementide, hoonete) inventuur ja hooldus. Rahvuspargi külastajate paremaks teenindamiseks ja samas külastuste negatiivse mõju vähendamiseks kaitseväärtustele uuendatakse puhkerajatised.
Kaitsekorralduskava koostamisse oli kaasatud aktiivselt kohalik kogukond. Kava koostamine oli tellitud SA Eestimaa Looduse Fondilt.
Vilsandi rahvuspargi kaitsekorralduskavaga saab tutvuda Keskkonnaameti kodulehel.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta