Zetod, Vägilased ja Paabel lükkavad käima Pärimusmuusika Aida esimese kontserthooaja.

Pärimusmuusika Aida selle sügise esimene kontsert toimub kooli alguse puhul esmaspäeval, 1. septembril. Uut õppeaastat tervitavad karismaatilised folkrockpungi poisid Zetod ning aastaid Viljandi pärimusmuusika festivalil publikurekordeid püstitanud Vägilased, kelle seekordset lastemängudel põhinevat etteastet vürtsitab ka eksperimentaalne videotaust.

VägilasedHooaja ametlik avapidu peetakse laupäeval, 6. septembril, kui üles astub elujõuline ja omanäoline jazz- ja pärimusmuusikakooslus Paabel. Kontsert jätkub maailmamuusikapeoga, mille käigus tantsitavad kohaletulnuid akordionist Kulno Malva ning DJ Harlet.

Pärimusmuusika Aida avahooajal saab produtsent Mari Kalkuni sõnul kuulda laia spektrit Eesti ja välismaa esinejaid. „Minimalistlik ja töötlemata pärimusmuusika vaheldub erinevate muusikute koostööprojektide ning tantsuliste maailmamuusikapidudega,“ selgitas Kalkun, tuues ühe pöörasema projektina välja 16. septembril esineva Tšiili trubaduuri Fernando Sterni koos rahvusvahelise rändmuusikute tuuriga Ethno in Transit.

Kokku toimub Viljandi uusimas kontserdikohas septembris 17 kontserti ja etendust. Eesti Pärimusmuusika Keskuse poolt korraldatavatest kontsertidest on lisaks eelpoolmainitud esinejatele tulekul ülesastumised mulgi lauljatar Anu Taulilt, Aida muusikutelt ning löökpillivirtuoos Tanel Rubeni poolt ellu kutsutud pundilt Rütmiallikal. Viljandi kitarrifestivali raames esinevad aidas Riho Sibul, Tuule Kann ja Jaak Sooäär ning mitmeid välisesinejaid.

Kui september on Pärimusmuusika Aidas hoogne ja tantsuline, siis oktoober tulebZetod mõtlikum, pakkudes võimalust süveneda soome-ugri muusikasse. Põnevat etteastet on oodata Soome hiiu kandle mängijate ansamblilt Jouhiorkesteri, Soomest on külla tulemas ka Pastacas. Eriliseks kuulamiseks on kindlasti hõimupäevade lõppkontsert, kus omi rahvalaule ja -tantse esitavad erinevad soome-ugri rahvad. Lisaks peetakse 10.-11. oktoobril Pärimusmuusika Aidas lõikuspidu, akustiliste kavadega astuvad üles parimad artistid tänavuselt Viljandi pärimusmuusika festivalilt.

Pärimusmuusika Aida kontsertide piletid on müügil Piletilevi müügikohtades, lisainfo kava kohta www.folk.ee/sundmused.

Pärimusmuusika Ait on Viljandi lossimägedes tegutsev kaasaegne kontserdimaja ja kultuurikeskus. Maja esimesel korrusel asuvad suur ja väike kontserdisaal - mõlemad on ehitatud ja sisustatud lähtuvalt pärimusmuusika spetsiifilistest nõudmistest ning mahutavad vastavalt 407 ning 120 inimest. Esimesel korrusel tegutseb ka plaadipood laia valiku pärimusmuusika-alaste helikandjate ning raamatutega. Aida keldris, majesteetlike telliskivivõlvide vahel, harjutavad pillimehed ning viivad oma tegevust läbi vabahariduskool August Pulsti Õpistu ning peatselt avatav pärimusmuusika teabekogu. Pärimusmuusika Aida teisel ja kolmandal korrusel on endale koha leidnud kauni vaatega Kirsimäe kohvik.

Fotod: Pärimusmuusika Aida esimeste kontsertide esinejad: Paabel, Vägilased, Zetod. Fotode autor Andres Putting.

Toimetas: Katrin Lipp, keskkonnaportaal www.bioneer.ee