Reedel, 18. novembril pakuvad Tartu Ülikooli muuseumid seoses Euroopa akadeemilise pärandi päeva tähistamisega erakordseid ja elamusterohkeid üritusi nii suurtele kui väikestele. Osavõtt tasuta!

Tartu Ülikooli kunstimuuseumis on ainult sel päeval eksponeeritud Itaalia renessansiaegne puulõiketehnikas graafikaharuldus Ugo da Carpi „Herakles ajab kadeduse Parnassilt välja“ ja kell 14 saab koos kuraatoriga vaadata maailmakuulsa Saksa graafiku Albrecht Düreri originaalteoseid näitusel „Puusse lõigatud pildid. Albrecht Dürer ja saksa puulõikekunst 16. sajandil“.

Kuidas ilma teleskoobita tähti vaadata? Aga kuidas teada saada, kui kaugel nad on? Kes oli Newtoni maaletooja? Ja misasi on üldse refraktor? Kõigile nendele ja veel paljudele muudele küsimustele on võimalik vastused leida 18. novembril Tartu tähetornist, kus alates kella 16 toimuvad erinevad töötoad, esitlused ja ekskursioonid. Ühtlasi on selle tähtsa päeva puhul Toomkiriku tornid erandkorras avatud kella 18 kuni 21. Õhtune Tartu tasub kindlasti vaatamist.

Akadeemilise pärandi päev on ühtlasi veel eelviimane päev, millal on võimalik külastada vana anatoomikumi ning seega on TÜ ajaloo muuseum plaaninud sellesse päeva nii mõndagi huvitavat. Kell 15 tasuks kasutada veel viimast võimalust koos giidiga külastada näitust „200 aastat vana anatoomikumi“. Kell 16 on suurepärane võimalus kohtuda 19. sajandi füsioloogialaboris füsioloog Peet-Henn Kingisepaga, kes demonstreerib põnevaid füsioloogiakatseid. Kell 18 tutvustab vana anatoomikumi salapäraseid ruume anatoomia instituudi juhataja Andres Arend. Kell 19 aga meenutab elu vanas anatoomikumis emeriitprofessor Lembit Allikmets. Piisavalt pimedas, kell 20, pajatab TÜ regionaalse ja kliinilise anatoomia dotsent Ivo Kolts põnevaid ja kummalisi lugusid seoses vana anatoomikumiga.

TÜ loodusmuuseum toob akadeemilise pärandi päeva puhul kõigile näha oma elusad eksponaadid. Kui tavapäraselt on loodusmuuseumis võimalik imetleda nii kodumaiste kui ka eksootiliste loomade topiseid, siis reedel algusega kell 16.30 saab loodusmuuseumi pedagoogi Aivo Tamme juhtimisel tutvuda muuseumi elavnurga asukatega – küüliku, liivahiirte, kilpkonnade, madude, tarakanide ja põrnikatega.

Kõigi ülikooli muuseumide külastamine ja akadeemilise pärandi päeva üritustel osalemine on külastajatele tasuta.


Rohkem infot: www.ajaloomuuseum.ut.ee; www.kunstimuuseum.ut.ee; www.natmuseum.ut.ee