Nõmmel Valdeku noortekeskuses toimus selle aasta 28.-29. aprillil esmakordselt noorsootöötajate ja vabatahtlike korraldatud kirbuturg, mille eesmärk oli anda lõpetajatele võimalus soetada koolilõpuriietus taaskasutusest. Teisalt oli igaühel võimalus tuua müüki kasutuna seisvad pidulikud riided.
- Tarbimine ja tervis
- Anete Pukk, Valdeku Noortekeskuse lõpuriiete kirbuturu vabatahtlik
- 28. juuni 2023
- Fotod: Lisete Marie Rätte, Valdeku Noortekeskuse lõpuriiete kirbuturu vabatahtlik
Kooli lõpetamine on noortele ja nende vanemaile tähtis sündmus. Tihti kaasneb sellega vajadus leida sobiv pidulik ja isikupärane riietus, et särada nii aktusel kui kaamera ees. Ökoloogiline jalajälg, mis paraku iga sellise ostuga kaasneb, võiks panna mõtlema noori ostma oma lõpuriided teise ringi poodidest või mujalt taaskasutusest.
Ainuüksi Eestis on Statistikaameti andmetel igal aastal ligi 20 000 põhi- ja keskhariduse lõpetajat [1], lisaks tuhandeid ülikoolide ja kutseõppeasutuste lõpetajaid. See tähendab väga suurt kogust ülikondasid ja kleite, millest paljud soetatakse vaid üheks korraks lõpetamise tarbeks ning paraku hiljem tihti seisma jäävad.. Riiete tootmine on endiselt maailmas toidutootmise ja ehitussektori kõrval üks suurimaid keskkonnasaastajaid [2].
Alates materjalide kasvatamisest või kaevandamisest lõpetades värvimise ja transpordiga, on riiete keskkonnamõju veekasutuse ja süsinikuheitme poolest palju suurem kui enamus tavaliselt arvab. Seetõttu tasub iga uue eseme ostu puhul mõelda läbi selle vajalikkus ning alternatiivsed võimalused. Vahest leidub juba lõpetajal endal kapis mõni riideese, mida vajadusel tuunida ja edukalt lõpetamisel kasutada saab. Võimalus on uurida näiteks oma sõpradelt või sugulastelt, milliseid pidulikke riideid neil leidub, või külastada taaskasutuspoode ja kirbuturge, et leida endale sobiv riietus juba olemas olevatest variantidest. Iganenud mõtteviis, et lõpetamisel peab olema alati uus kleit, mida keegi pole varem näinud, peaks asenduma kohustustundega keskkonna ees, mis kõigi nende riiete koormat kannab.
Selleaastast kirbuturgu korraldada aidanud vabatahtlike kogemus oli igati positiivne. Kuigi oli aspekte, millest õppida ja mille najal järgmisi üritusi paremini korraldada. Turupäevadel käis kokku ligi 170 külastajat, kellest nii mõnigi endale midagi meelepärast leidis. Oma valiku pidulikest riietest oli välja pannud MTÜ Aarete Laegas, mis igapäevaselt tegeleb raskustesse sattunud perede ja teiste abivajajate abistamisega, annetades neile vajaminevaid teise ringi riide- ja tarbeesemeid.
Kogu kirbuturu ruum kujundati noortekeskuse põhimõtetest lähtuvalt säästlikult, kasutades mööblit ja kujunduselemente, mis hoones juba olemas olid. Tagasiside põhjal sai ruum loodud selliste vahenditega väga ilusaks ja meeldivaks ostukeskkonnaks. Vabatahtlike sõnul sai üritus aga tõeliselt elu sisse siis, kui oli külastajaid, keda vajadusel aidata ja assisteerida. Suurimaks õppimise kohaks kujunes ilmselt turundus ja reklaam, mille levitamisega oleks pidanud varem ja laiemalt alustama, et info jõuaks rohkemate huvilisteni. Siit ka õppimiskoht tulevastele tegijatele.
Valdeku Noortekeskuse üks laiemaid tulevikueesmärke on innustada noori viima ellu igasuguseid omaalgatusi, millele nad on ise nõus igati kaasa aitama. Omaalgatuste kaudu saavad noored näidata, mis neile päriselt korda läheb, ning saada kogemusi ürituste korraldamise ja ühiskonnale tagasi andmise vallas, olgu selleks siis keskkonnahoiu, kultuuri, teaduse või spordiga seotud üritused.
Jätkusuutlikumat elustiili propageerides ja ringmajandust arendades ei saa me rääkida ainult prügi ümbertöötlemisest ja toidu raiskamise vähendamisest. Teadlikkuse tõstmine riiete keskkonnamõju kohta ja mõtteviisi muutmine on praeguseks nende varjus jäänud tugevalt tagaplaanile. Suuremad linnad on täis suuri kauplusi, millest enamusele toodetakse endiselt üle maailma tohutus koguses kiirmoodi, olgu see sildi peal roheline kui tahes.
Pisut radikaalne oleks sellised poed keelustada, kuid senine šoppamiskultuur tuleb siiski lõpetada. Tarbimise vähenemine annab tootjatele märku, et midagi peab muutuma. Kiirmoekettide kõrvale on nüüdseks tekkinud hulgaliselt ja üha rohkem kaltsukaid ja taaskasutuspoode, mis iseenesest on positiivne. Kuid ka need on juba riideid täistuubitud. Kõik neist ei pruugi jõuda uue omanikuni. Ka see annab märku riiete suurest üle tootmisest. Pidevalt saada olevad esemed omavad tarbijate silmis väiksemat väärtust ning neid vahetatakse ja visatakse ära kergekäelisemalt.
Seega, kallid lõpetajad, kel veel lõpukleit või ülikond puudu – uurige julgelt oma tuttavatelt, mis neil kapis leidub või kui jõuate, külastage taaskasutuspoode ja kirbukaid, kus samuti ägedaid leide võib olla! Pealegi on lõpetamisel oluline teie enda kohalolu, mitte niivõrd see, mis teil seljas on.
Viited:
[1] andmed.stat.ee/et/stat/sotsiaalelu__haridus__uldharidus/HT17/table/tableViewLayout2
[2] earth.org/fast-fashion-pollution-and-climate-change/
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta