Oktoobrikuu oli õiglase kaubanduse kuu. Bioneer.ee koostöös Fairtrade, Zuzu, ja MTÜ Mondo viisid sel puhul läbi õiglase kaubanduse teemalise kirjutamisvõistluse. Osalema olid oodatud kõik koolinoored, keda huvitab teadlik tarbimine, keskkond ja globaalne jätkusuutlik areng. Meile on saabunud palju kaastöid, mida jõudumööda avaldame. Täna avaldame Gustav Adolfi Gümnaasiumis õppiva Johanna Martinsoni loo pealkirjaga: "Inimene kui liivatera lõputus kõrbes või hoopis tohutu mõjuga indiviid suures süsteemis"
- Arvamused
- Johanna Martinson, Gustav Adolfi Gümnaasium
- 15. detsember 2022
- Foto: Pixabay
Kas olete kunagi mõelnud, kui sõltuvad me kogu maailmast oleme ja kui palju ressurssi kulub iga väiksemagi detaili jaoks meie elus. Võtame näiteks tassi kohvi. Selleks et juua üks tass kohvikus kuuma jooki, on vaja tuhandeid killukesi kogu maailmast - kohvimasina osad, kohvitops, kohvioad, piim ja nii edasi ja nii edasi. Lisaks mängib üha enamate inimeste jaoks tähtsat rolli küsimus, kuidas toodet on valmistatud, kas see on õiglase kaubanduse produkt ning kui keskkonnasäästlik on olnud kogu tootmise protsess. Kui nüüd mõelda, kust tulevad kohvioad, plasttopsid või metall masina jaoks, saab pilt väga kirju ja globaalne ning lõpuks jõuame välja märksõnadeni nagu fossiilsete kütuste kasutamine, kasvuhoonegaasid, raske- metallide kaevandamine... Niisuguse mõtteharjutuse tulemusena on selge, et meie tarbimiskäitumised on kahtlemata tohutu mõjuga ja me vajame kogu planeedi ressursse igapäevaelu tegemisteks. Küsimus on, mida teha, et iseenda jalajälge vähendada.
“Emake Maa on meie kõigi jaoks ühine.”
—Wendell Berry—
Kindel on see, et enamik inimesi on nõus oma harjumusi keskkonna jaoks muutma, kui need on lihtsalt tavaellu rakendatavad ja ei piira liialt vabadusi. Üks lihtne, ent mõjus variant on oma termostassiga sooja joogi ostmine. Olen ise seda juba üle aasta harrastanud ning tegelikkuses on vaja hommikuti vaid termos kotti panna ja õhtul ära pesta - juba ongi kokku hoitud üks ühekordselt kasutatav tops ja kaas, kuid mitte ainult. Seeläbi vähedan ma kaudselt ka fossiilsete kütuste kasutamist ja kasvuhoonegaaside heidet - plasti tootmine, fossiilsete kütuste kaevandamine, töötlemine, transport ja mis kõik veel. Lisaks on välja arvutatud, et ühe tassikese kohvi valmistamiseks kulub 140 liitrit puhast vett - see on võrreldav 140 piimapakiga! Nii võttes võiks olla esimene kiire järeldus, et ei taskuks üldse kohvi juua, ent võib-olla ei peaks nii radikaalne olema. Järgmisel korral oma termosega kohvi ostes tasub lihtsalt hinnata, kui väärtuslik see tass head jooki tegelikult on.
“Loodus on maaling, mida saame imetleda päev päeva järel - jäädvustused lõputust ilust.”
—John Ruskin—
Teiseks lihtsaks, kuid väga mõjusaks ettevõtmiseks on prügi sorteerimine. Kuigi see tõdemus ei ole arvatavasti kellelegi uus, on veel paljudel inimestel ruumi arenguks. Tore on see, et Eesti loodus on suhteliselt puhas prügist. Teisalt on prügi ressurss, mida saame taas töödelda ning uuesti kasutada, hoides kokku nii raha kui ka looduslikke ressursse ning see on väga tänuväärne ettevõtmine - plasti ümbertöötlemiseks kulub 88% vähem energiat kui seda toormaterjalist toota, klaasi saab 100% ulatuses taastöödelda, iga tonn ümbertöödeldud paberit aitab säästa 17 küpset puud. Kokkuvõttes ei peaks me suhtuma prügisse, kui haisvasse musta ja räpasesse ülejääki, kuivõrd toorainesse, millele saame anda uue elu.
“Nagu muusika ja kunst on ka armastus looduse vastu universaalne keel, mis suudab ületada poliitilised ja sotsiaalsed piirid.”
—Jimmy Carter—
Kolmas viis, kuidas mina saan olevikku ja tulevikku muuta on transport. Üldtuntud on teadmine, et me magame ⅓ oma elust. Paljud ei tea aga seda, et teise kolmandiku kulutame istumisele, kuigi me ei ole loodud niisuguseks sundasendiks. Selleks et oma elu tervena elada, tasub kaaluda auto asemel ühistransporti või veelgi parem jalgsi liikumist punktist A punkti B. Seeläbi teeme teene nii oma kehale ja vaimule kui ka keskkonnale. On kindlaks tehtud, et kõndimine vallandab õnnehormoone, aitab mõtteid korrastada ja selle kõige juures ei kuluta me muid ressursse kui iseenda energiat. Mõni võte on nii lihtne, et tundub lausa uskumatu, miks me nii vähe seda enda eludes rakendame. Samuti kehtib see õiglaselt toodetud kaupade kohta - vahva ja tõhus viis, millega toetame arengumaades elavaid tootjaid aga ka keskkonnahoidu.
“Sa ei saa hakkama päevagi ilma, et sinu tegevus ei mõjutaks maailma sinu ümber. Sinu otsustada on, missugune see mõju saab olema.”
—Jane Goodall—
Kord küsis üks mees teiselt, miks ma peaks pingutama parema homse nimel, kui olen justkui kõigest liivaterake suures kõrbes, ning teine mees vastas: ,,Sest mis on kõrb - kõrb ei ole muud kui vaid kogum tuhandeid liivaterakesi”. Aga võib-olla ei olegi me ainult liivaterakesed suures kõrbes või veepiisad maailmameres, vaid midagi enamat. Igal meie teol on märksa - märksa suurem mõju - tass kohvi ja 140 liitrit vett, prügi sorteerimine ja ressursi kokkuhoid, tallatakso ja kink oma enda tervisele, õiglasem kaubandus… Meie elu on üks tohutu võrgustik ning ühel teol on suurem mõju, kui me arvata võiks. Iga otsus loeb! Seega olgem parem versioon endast ja seeläbi muutkem maailma paremaks paigaks.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta