7. märtsil andis Põllumajandusamet teada, et  Aran PM OÜ müüs Eesti õunana tõendamata päritoluga õunu. Järelevalve käigus tuvastati turustatavate sortide ´Lobo´ ja ´Cortland´ õuntes mitmete erinevate taimekaitsevahendite jääke, mille kasutamine Eestis ei ole lubatud.

Põllumajandusamet koostöös Veterinaar- ja Toiduametiga tuvastas, et Aran PM OÜ eiras värske puu- ja köögivilja turustamise nõudeid. Pakendi märgistuse kohaselt on õunte tootja Aran PM OÜ ja nende päritolumaa on Eesti. Ettevõtte esindaja ütluste kohaselt pärinevad õunad ettevõttest Mulgi õun OÜ.

Mulgi õun OÜ aia kohapealse kontrolli käigus õuntes taimekaitsevahendite jääke tuvastatud ei ole. Seega viitavad jaemüügis turustatud õunte analüüsitulemused eelkõige, et õunad on pärit muudest kasvukohtadest.

Õunad ei vastanud ka pakendil avaldatud sordile ´Lobo´. Jaemüügikettide poolt ostetud kogused on osutunud oluliselt suuremateks, kui Aran PM OÜ andmetel on õunu toodetud ja müüdud.

2017. aastal tuli ilmsiks, et  Mulgi õun OÜ müüs suurtes kaubakeskustes sildi "Kuldrenett" ja "Renett" all suuri magusaid õunu, mille päritolu jäi segaseks, kirjutas 2017. aasta detsembris Maaleht.  Mõned kuud hiljem kirjutas Maaleht, et Mulgi õun OÜ sai Veterinaar- ja toiduametilt ettekirjutuse õunte müük täielikult lõpetada. Ent seda käsku täitis ettevõte väga visalt.

Bioneeri toimetus leidis, et ettevõtete Aran PM OÜ ja Mulgi õun OÜ juhatuse ainsaks liikmeks on sama isik, kelleks on Paavo Otsus. Registrikaardi andmed võeti e-äriregistrist

Loe õunaskandaali kohta Bioneerist lisa!