Täna asub Maailmakoristuspäeva meeskond teele New Yorki, et osaleda ÜRO 78. istungjärgu  raames peetavatel kohtumistel ja üritustel, mille tulemusena võib eestlaste algatatud aktsioon lisanduda ÜRO ametlikku kalendrisse.

  • Jäätmed
  • 13. september 2023
  • Foto: Maailmakoristuspäeva eelüritusel Kopli rannast kokku korjatud prügi / Janek Jõgisaar, Bioneer.ee

Let’s Do It World president Heidi Solba sõnul tutvustab Ühendriikidesse suunduv delegatsioon maailmakoristuspäeva kui vahendit, mis aitab kiirendada ÜRO säästva arengu eesmärkide täitmist.

”Maailmakoristuspäev aitab tõsta inimeste teadlikkust neist ümbritsevatest keskkonnaprobleemidest ning annab praktilised teadmised, mida iga inimene saab ise ette võtta olukorra parandamiseks. Oleme kasvanud globaalseks liikumiseks ja seetõttu oleks see suur tunnustus, kui ÜRO kuulutaks  20. septembri Maailmakoristuspäevaks,“ ütles Solba.

Lisaks seatakse New Yorgis üles senini Eestis paiknenud Maailmakoristuspäeva kõne- ja juhtimiskeskus. “Miljonite inimeste koristusaktsioonide koordineerimise viimine ÜRO vahetusse lähedusse aitab meil muuhulgas võõrustada ÜRO delegaate ning tõstatada keskkonnatemaatika olulisust Ameerika Ühendriikides,” ütles Solba.

16. septembril peetava kuuenda Maailmakoristuspäeva raames loodavad korraldajad kaasata rekordilise arvu osalejaid. Solba sõnul ületab Let´s Do It World globaalse liikumisena riigipiire, tuues kokku ja suurendades koostööd ka sektorite üleselt. “Ühiskonna keskkonnateadlikkuse tõstmiseks on vaja tugevat valdkonnaülest koostööd. Usume, et ambitsioonikate eesmärkide seadmine ja saavutamine inspireerib püsivaid muutusi.  Maailmakoristuspäeva lisamine ÜRO kalendrisse kiirendaks lõppkokkuvõttes edasiminekut puhtama ja säästvama maailma suunas.,” ütles Heidi Solba. Eestis on Maailmakoristuspäeva fookus suunatud Läänemere keskkonnaprobleemidele ja ühekordse plastprügi vähendamisele kalmistutel.

Eestist alguse saanud Teeme Ära on kasvanud suurimaks globaalseks keskkonnaliikumiseks, liikumise peakorter asub Eestis. Viie aastaga on maailmakoristuspäevadel osalenud üle 71 miljoni inimese 197 riigist ja piirkonnast.

Kõige rohkem osalejaid oli maailmakoristuspäeval 2019. aastal, mil sellest võttis osa 21 miljonit inimest. Maailmakoristuspäeva korraldamist jätkati ka Covid-19 piirangute tingimustes - 2020. aasta septembris osales ülemaailmsel aktsioonil 11 miljonit inimest 166 ning 2021. aastal 8,5 miljonit inimest 191 riigist ja piirkonnast. 

Liikumine on aidanud tõsta teadlikkust jäätmete ja plastiku negatiivsest mõjust keskkonnale ning vajadusest olukorda parandada.

Maailmakoristuspäeva toetavad Keskkonnainvesteeringute Keskus, Briti Nõukogu, Jazz Pesulad, Tallinna Strateegiakeskus, Hydroscand, Optimist Creative, Megameedia Grupp OÜ, Selver, Tallinna Sadam, Linnaekraanid, Europark, Exponaut, Telia, Pipedrive, Mapri Ehitus, Meedius  ja Clearchannel.


Koduleht.