Bioneer toob lugejateni tähtsamad kombed ja tähtpäevad, mis seostuvad 1. jaanuariga.
- Toimetuse blogi
- Materjalide põhjal pani kokku Katrin Jõgisaar, Bioneer.ee
- 31. detsember 2018
- Fotod: Pixabay (CC0 Creative Commons)
Nääripäev rahvakalendris
Nääride nimetuse taga peitub kaks alamsaksakeelset sõna "ni jar", mis kokku tähendavad uut aastat. Mitmuslik lõpp lisandus alles ajal, mil "jõulud" ei tohtinud ütelda, puht analoogia põhjal. Sinnamaani ei tuntud nääre ega nääri, vaid ainuüksi nääripäeva. Vanadesse tartukeelsetesse kalendritesse on see trükitud kui "Wastse ajastaiga pääw", s.t. uue aasta päev ehk 1. jaanuar. Eesti rahvakombestikus on nääripäev hästi tuntud ja peetud.
Loe lisa Bioneerist!
Sündmused Eestis
1929. aasta 1. jaanuaril hakkas Eestis kehtima meetermõõdustik
Seega saab meetermõõdustik Eestis 2019. aastal 90aastaseks! Palju õnne!
Meetermõõdustik sai tegelikult alguse Suur Prantsuse revolutsiooni aegu. Tollal oli käibel umbes 800 mõõtühikut ja rahvas nurises, et mõõtmine on liiga keeruline. Rahvusassamblee oli sunnitud midagi ette võtma ja 1790. aastal tegigi Prantsuse riigitegelane Charles de Talleyrand-Périgord (1754–1838) ettepaneku luua täiesti uus mõõtude süsteem. 1791.aasta veebruaris moodustastati Teaduste Akadeemia komisjon, mis analüüsis kolme varianti – sekundipendlit ja ekvaatori- või meridiaanikaare osa pikkust. Komisjon valis meetri aluseks ühe kümnemiljondiku Põhjapooluselt ekvaatorini ulatuvast Pariisi läbivast veerandmeridiaani pikkusest. Assamblee nõustus teadlaste ettepanekuga ja kinnitas uue pikkusühiku definitsiooni 26. märtsil 1791. Seda päeva võiks lugeda meetermõõdustiku alguseks.
Loe Bioneerist lisa!
2014. aasta 1. jaanuaril võttis Elron üle kõik Edelaraudtee rongiliinid Stadler FLIRTi diiselrongidega
Seega saavad meie porgandirongid 2019. aastal viieaastaseks! Palju õnne!
Esimene diiselrong liinireisil oli Narva-Tallinna reis nr 221, mis väljus Narvast juba kell 5.00. Reisi teenindas rong nr 2320, nimega Luule!
Uued rongid said vanadest mugavad – kliimaseadmed hoiavad salongis temperatuuri vahemikus 18–22 °C hoolimata sellest, kas väljas on 40 kraadi külma või 30 kraadi sooja. Talvist vagunisoojust ja palaval suvepäeval kliimaseadme tekitatud jahedust ei raisata niisama. Uste avamiseks peab reisija vajutama nuppu, sest väiksemas jaamas perroonil ootava või väljuda sooviva mõne reisija pärast pole mõtet avada kõiki uksi. Uutel rongidel on hea soojusisolatsioon.
Elroni rongidega reisijate arv on kuust kuusse kasvanud, sest rong on kiire, keskkonnasäästlik ja turvaline ühistranspordivahend, mida järjest enam eelistatakse.
Sündmused maailmas
1894. aasta 1. jaanuaril suri Saksa füürik Heinrich Rudolf Hertz (22.02.1857–1.01.1894). Tema järgi sai nime sagedusühik herts.
1995. aasta 1. jaanuaril suri Ungari päritolu USA füüsikateoreetik ja matemaatik Eugene Paul Wigner (ungari keeles Wigner Jenő Pál; 17.11.1902–1.01.1995). 1963. aastal anti talle pool Nobeli füüsikaauhinnast panuse eest eest aatomituuma ja elementaarosakeste teooriasse.
Kasutatud materjalid
- Berta "Näärid - 31. detsember, 1. jaanuar"
- Vikipeedia "Heinrich Rudolf Hertz"
- Vikipeedia "Eugene Paul Wigner"
- Vikipeedia "Meetermõõdustik"
- Vikipeedia "SI"
- Vikipeedia "Näärid"
- Tehnikamaailm "Meetri kolm elu"
- Delfi "Mitmed erakonnad lubavad puupüsti täis rongide all kannatavale Elronile uusi ronge"
- Forte "Stadleri FLIRT-rongid on kohal: Eesti esimene samm 21. sajandisse?"
- Facebook "Elron"
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta