Maailmakorras, kus pidev muretsemine ning ärevus on saanud meie igapäevaseks kaaslaseks ja uueks normaalsuseks, pakub parimat pääsemist raamatutesse põgenemine. Kes ei ole just karastunud õudusžanri või veriste põnevike fänn, sel tasuks kätte võtta kergemat kirjandust. Raamatuvahetuse sisujuht Mailis Viiand pani kirja 10 autorit, kelle raamatud pakuvad ikka ja jälle positiivseid ja põnevaid lugemiselamusi ning kelle teoseid tasub raamaturiiulist tuju tõstmiseks otsida.
- Inimene, kogukond, ühiskond
- Mailis Viiand, Raamatuvahetus
- 12. mai 2020
- https://pixabay.com/photos/smiley-emoticon-anger-angry-2979107/
Gerald Durrell
„Durrelli raamatud on täis muhedaid karaktereid ja põnevaid kohtumisi loomariigi eriliste ning üpriski kummaliste esindajatega. Kui loetud on suurepärane Korfu saare kodustest seiklustest pajatav “Minu pere ja muud loomad”, saab edasi liikuda raamatuga “Linnud, loomad ja sugulased”,“ kirjeldas Viiand. Durrelli raamatuid lugedes polegi nende kronoloogiline järjekord väga oluline, kuna iga raamat on omaette pärl.
Darja Dontsova
Kelle jaoks vene hing ja ühiskonna eripärad päris võõrad ei ole, selle jaoks on Dontsova raamatud eriti magusad kompud. Kuna autori vilkast sulest on jõudnud raamatuid ilmuda nagu seeni peale sooja vihma, siis võib täiesti rahuliku südamega ükskõik millisega neist algust teha, sest lugemist jätkub kauemaks.
Pööraseid krimisüžeid vürtsitab must absurdihuumor ning Dontsovale omane terane läbinägelikkus, mis inimloomuse varjuküljed lugejale lahti koorib ja “musta pesuna” avalikult üles riputab. „Dontsova teosed on Raamatuvahetuse ühed populaarsemad – neid antakse ikka kasutajalt kasutajale edasi, et seejärel saaks ka ise uusi teoseid tellida,“ kirjeldas Viiand tarbijate harjumusi.
Terry Pratchett
„Müts maha Pratchetti raamatute tõlkijate ees. See töö peab olema tehtud südame ja armastusega, sest vastasel juhul tabab tema tegijat varane halliksminemine,“ kiidab Raamatuvahetuse sisujuht. Pratchetti huumorimeel, lobe keeletunnetus ning ainulaadne lugude jutustamise stiil tegid temast juba eluajal kõrgelt hinnatud fantaasiakirjaniku ning Kettamaailm ja tema asukate tegemised ei ole ajaga kaotanud grammigi oma nauditavusest.
Nora Roberts
Nora Robertsi näol tundub tegemist olevat autoriga, kelle jaoks on kirjutamine sama loomulik tegevus kui hingamine. Viiandi sõnul on just hämmastav, et kuigi Robertsilt on ilmunud üle mitmesaja raamatu, siis sellise jõudluse juures ei tee ta neist ühegi puhul mingitki allahindlust kvaliteedis. Kui paljudele romantikažanri kirjanikele heidetakse ette pinnapealsust ja rõhumist intiimstseenide puhul mõneti ka labasusele, siis Robertsi raamatud on seevastu põhjaliku ülesehitusega, detailirikkad ning magusvalusalt tundelised.
Douglas Adams
“Pöidlaküüdi reisijuht Galaktikas” teeb ulmefantastika kultusteosena otsa lahti ja viib lugeja veidrale Monthy Pythonilikule kosmosereisile, kus ka pealtnäha lihtsatele olukordadele on olemas keerukad selgitused ja vastupidi. „Tsitaate tema raamatust võib leida T-särkidelt, kruusidelt, märkmikelt, raamitud motivatsioonipostritelt kui ka rätikutelt. Miks just viimastelt, seda loe juba raamatust endast,“ soovitas Viiand.
M. C. Beaton
Beaton on loonud kaks suurepärast “õdusat” krimisarja. Esimese peategelaseks on šoti politseikonstaabel noorhärra Hamish McBeth ja teises tegutseb südikas ning süüdimatult enesekeskne proua Agatha Raisin.
„Lisaks omapärastele karakteritele saab nendes raamatutes taustaks nautida Šoti mägismaa karmi, kuid kaunist loodust ja tõeliste inglise väikekülakestega asustatud Cotswoldsi šarmantset piirkonda,“ lisas Viiand.
P. G. Wodehouse
Julgematel soovitab Viiand proovida lugeda Wodehouse’i kindlasti autori emakeeles, sest sedavõrd mahlakat väljendus- ja nüansirikkust tasub hinnata. Kes aga originaalteksti lugedes veel kohati hätta võib jääda, võib algust teha ka eesti keeles ilmunud ülemteener Jeevesi ja tema naiivse, kuid heasüdamliku noore peremehe Woosteri lugudega. Seesama duo peaks ka briti huumori fännidele olema teleekraanilt tuttav, Hugh Laurie ja Stephen Fry geniaalses esituses.
Ekstsentrilise härrasrahva tegemised on absurdselt koomilised ning nostalgia vanade heade aegade järele on garanteeritud.
Bill Bryson
„Arvestades Brysoni arvukaid audoktorikraade võiks arvata, et tegemist on ehk kuiva teadlasetüübiga, kes korrektselt vormistatud teaduslikke faktivaramuid üllitab. Tegelikkuses on tegemist autoriga, kelle vaimukad raamatud on võtnud platsi sisse enamikes bestsellerite edetabelites ning kelle teostest antakse lugejate rohkuse tõttu välja ikka ja jälle kordustrükke,“ sõnas Raamatuvahetuse sisujuht.
Alexander McCall Smith
McCall Smith peab lahkust ja südamesoojust imetlusväärseteks omadusteks ja seetõttu näeb ta meelsasti ka oma raamatute tegelasi sellistena. Kui hing vajab turgutust, siis on hea lugeda midagi, mis taastab usu inimkonna headusesse. Kasvõi ajutiselt.
Jerome K. Jerome
„Peen briti huumor päästab tõepoolest nii mõnegi päeva. “Kolm meest paadis” on klassika, millest ka eestikeelsena on juba mitmeid uustrükke ilmunud. Raamat figureerib tihtilugu ka kõikvõimalikes läbi aegade parimaid raamatuid ülesrivistavates edetabelites,“ tõi Viiand esile.
„Kui eelnevalt väljatoodud autorite mõned raamatuid on nüüd juba raamatupoodidest otsa saanud, siis ei maksa kurvastada, tasub hoopis silm peal hoida Raamatuvahetuse lehe valikul, kus lisaks uudiskirjandusele on saada ka armastatud autorite ja raamatusarjade varemilmnunud väljaandeid,“ soovitas Viiand, lisades, et häid ideid saab ka, kui jälgida oma lemmikautorite postitusi sotsiaalmeedias ja autorite enda kodulehtedel. „Paljud populaarsed kirjanikud jagavad hetkel tasuta e-raamatuid, lühijutte, video- ja audioklippe ning muud põnevat, et oma lugejatele toeks olla,“ lausus Viiand
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta