Lugege Bioneerist, kuidas muuta isiklikud hügieeniharjumused keskkonnasõbralikumaks.

1.On aeg alustada pakendite etikettide lugemist.

Mõned isiklikud hügieeni- ja ilutooted sisaldavad kahjulike aineid, mida tuntakse nahaärritajatena, mürkide ja isegi kantserogeenidena. Seetõttu on õigetel loodustoodetel palju eeliseid. Esiteks ei satu nende kasutaja igapäevaselt enam kontakti nii paljude tervise- ja keskkonnavaenulike ainetega ja ta toetab rahaliselt loodustoodete tootjaid – seda toodete ostmine ju tähendab.

Milliseid koostisosasid peaks vältima? Millised tooted ohtlikke aineid sisaldavad? Need on küsimused, mis tavaliselt järgmisena tekivad. Campaign For Safe Cosmetics koostöös Enviromental Working Group`iga on loonud Skin Deep veebikeskkonna, mis on internetis asetsev andmebaas kosmeetika koostisosade kohta. Paraku on see hetkel veel kättesaadav ainult inglisekeelsena ja seal puuduvad meie kodumaised tooted.

2. Olles teadlik oma harjumuspäraste tegevuste elektrikulust, saate hakata elektrit säästma.

Mõelge sellele järgmine kord, kui poes uut elektrilist pardlit, lokitange või juukserulle ostate. Enamik moodsaid fööne kasutavad elektrit vahemikus 1700-2000 vatti. Lülitades oma fööni nõrgemale režiimile ei säästa te ainult energiat, vaid hoiate kokku ka elektriarvelt - need paar lisaminutit hommikul on seda väärt.

3. Parandage lekked vannitoas.

Te ei pruugi taibatagi, kui palju vett te lekkivast kraanist või duššiotsikust vannitoas kaotate. Tilkuvate kraanide ja torude parandamine on väga tähtis. Tilkuv kraan kulutab kuni 100l vett ööpäevas. Nirisev kraan kulutab kuni 600l vett päevas. Võimaluse ja vajaduse korral kaaluge vanade segistite või torude asendamist uutega.

4. Kindlasti tasub valida säästvad vetsupotid ja segistid.

WC ja vannitoas kulutame me päris suure koguse joogivett. Vahetades segistid ja potid säästvamate vastu.

Alljärgnev tabel toob ära vee säästu suuruse erinevate segistite korral võrreldes vana keeratava kraaniga:

Tüüp

Iseloomustus

Kokkuhoid

Kõige tavalisem kang-segisti


25-50 %

Säästunupuga kang-segisti

vett tuleb säästurežiimil 75-90% maksimaalsest vooluhulgast; tagab, et väga kuuma vett saab vaid teadliku tegevuse tulemusena

Kuni 60 %

Eco-Efect segisti

reguleerib vooluhulga automaatselt 60%-le ja täisvooluhulga jaoks tuleb kangi üleval hoida

35-60 %

Elektrooniline, kontaktivaba segisti

avaneb, kui käed kraani alla panna

45-65 %

Tabeli allikas: www.ecoton.ee

5. Muutke oma käitumisharjumusi.

Käige duši all lühemat aega. Kasutage hammaste pesemiseks külma vett. Peapesemise ja hammaste harjamise ajal keerake vesi kinni. Säästke wc paberit. Võimalusi on teisigi.

6. Koristage vannitoas keskkonnasõbralikult.  

Üldkasutatavad puhastusvahendid võivad ärritada nahka ja kõrvetada silmi. Nendest vabanemine ei parandaks ainult teie kodu õhukvaliteeti, vaid see aitaks ka säästa keskkonda. Tavalised puhastusvahendid ei ole ainult inimeste nahale mürgised, neid peetakse ka ohtlikeks jäätmeteks. Järgmine kord, kui peate ära viskama pooltühja puhastusvedeliku, viige see prügisse viskamise asemel ohtlike jäätmete jaama.

7. Sorteerige pakendeid.

Ei tasu unustada, et ka paljude kosmeetikumide pakendeid saab taaskasutada. Järgmine kord hügieenitarbeid ostate, valige kohe toode, mille pakendit saab ümber töödelda ja mis pole ülepakendatud.

8. Sisustage oma vannituba keskkonnasõbralike materjalidega.

Eelistage vastupidavaid ja ümbertöödeldavaid (näiteks metallist) sisustuselemente ning võimalusel ökokangast rätikuid ja hommikumantleid. Kui ökokangas on liiga kallis, siis kasutage kangaid nende eluea lõpuni ja eelistage looduslikke materjale. Kui soovite rätikud ja hommikumantlid välja vahetada, aga nad näevad veel täitsa kenad välja, siis andke need taaskasutusse. Selleks tuleb riided viia kogumispunkti.Ka metallist sisustuselemendid saab suunata taaskasutusse.

9. Valige ümbertöödeldud materjalist WC-paber.

WC paberit ostes uurige pakendilt, kas toode on taaskasutatud paberist. Kes silte uurida ei viitsi, võib WC paberi pakkidelt otsida luigemärgist.

Greenpeace`i “Recycled Tissue and ToiletPaper Guide“ sõnul võiksid Ameerika pered säästa rohkem kui 400 000 puud aastas, kui nad vahetaksid kõigest ühe rulli tavalist tualettpaberit ümbertöödeldud sisuga paberi vastu.

Vältige lõhnastatud WC-paberit, puhastusrätte ja hügieenisidemeid.

10. Eelistage korduvkasutatavaid või siis keskkonnasõbralikke pesukaitseid ja sidemeid.

Ka kõige loomulikumana tunduvast materjalist hügieenisidemed, tampoonid ja pesukaitsed ei pruugi olla looduslikest materjalidest. Uurige pakendilt, mis materjalidest teie poolt eelistatud hügieenitooteid tehakse.

Kui te eelistate sünteetilisest materjalist naiste hügieenitooteid, siis riskite kaasnevate kemikaalidega (ftalaadid, dioksiinid jne) kokkupuutumisega ja tekitate igakuiselt paraja koguse üliaeglaselt kõdunevat prügi.

Eestis on tervise- ja keskkonnasõbralikke sidemete ning tampoonide valik üsna kesine. Loodustoodete poodidest tasub küsida näiteks Natracare sarja ühekordseks kasutamiseks mõeldud hügieenitooteid. Korduvalt kasutatavaid sidemed saab ise teha või needki sobivast poest osta.