Teaduskeskus AHHAA avas reedel uue näituse “Ahhaa, adrenaliin!”, mis pakub külastajatele põnevat võimalust kogeda ja ületada hirmu, ärevust ning stressi. Näitus aitab õppida, kuidas keerulistes olukordades edukalt hakkama saada.

Näitus keskendub adrenaliini rollile inimese kehas ja kuidas see mõjutab meie võimet pingerohketes olukordades toime tulla. Uue näituse eesmärk on kasvatada külastajates vastupidavust, treenida julgust ja õpetada enesekindlust stressirohketes olukordades.

"Ühiskondlikult on toimunud nihe turvalise lapsepõlve suunas – adrenaliini vähe kogenud lapsed veedavad üha enam aega struktureeritud tegevustes ning ilma raamide ja piirideta keskkonnas toimetulek on muutnud noortele keerulisemaks, kui kunagi varem.” ütles teaduskeskuse juht Andres Juur. “"Ahhaa, adrenaliin!" on otsekui õppus ootamatute või ohtlike olukordade eel, muutes Sind paremini toimetulevaks.“

Näituse kokkupanekul toetasid AHHAA teaduskeskust Kanadas resideeruv neuroteadlane Mari Sild ja Tartu Ülikooli afektiivpsühholoogia professor Andero Uusberg.

Silla sõnul mõjutab adrenaliin virgatsainena ainevahetust, tekitab meelte ning mõistuse teravnemist, suurendab tähelepanu ja keskendumist aga negatiivselt poolelt ka paanikatunnet.

Ta lisas, et adrenaliin on mänginud inimese evolutsioonis lahutamatut osa: "Adrenaliin käivitab kaitsereaktsiooni “põgene või võitle”, mille eesmärk on vähendada ohtliku olukorra tõttu tekkivat kahju inimorganismile, ehk siis, tegemist on olulise ellujäämismehhanismiga.”

Lühiajaliselt adrenaliini koguse suurendamine mõjub immuunsüsteemi tugevdavalt. End teadlikult mitteohtlikesse “võitle või põgene” reaktsiooni tekitavatesse situatsioonidesse sundides paraneb stressiga hakkamasaamine ning tekib ka teatud valmisolek tegelikult ohtlikes olukordades paremini reageerida, märkis ta.

„Pannes ennast proovile “hirmsates” olukordades nagu avaliku kõne pidamine või AHHAA adrenaliininäituse eksponaatide katsetamine, võib paraneda hakkamasaamine, mõtlemine olla selgem ning reaktsioon pädevam igapäeva stressiolukordades.“

Tartu Ülikooli afektiivpsühholoogia professor Andero Uusbergi sõnul võib adrenaliini-rohkete olukordadega silmitsi seismine treenida julgust ja enesekindlust. “Mida paremini me ära tunneme oma keha reaktsioone erinevatele stressoritele, seda paremini oskame nendega toime tulla ja oma tundeid reguleerida.“

Ta lisas, et positiivne stress on inimese arenguks väga vajalik. “Inimese aju otsib järgmist väljakutset, olgu selleks lapsena kihk järjest kõrgemale kiikuda või täiskasvanuna hüpoteetiliste situatsioonide mentaalne läbimängimine. Elevus on inimese sisse ehitatud janu, mis juhatab meid arendavatesse olukordadesse.”

Näitus jääb avatuks kuni novembrini.