Juunis rajasid tublid hobiaednikud aiakujundusvõistluse „Linn ja loodus käsikäes“ raames Tornide väljakule kuus aeda. Täna toimunud Lõikuspeol kuulutati parimaks aiaks „Söödav Summ“.

  • Toit ja aiandus
  • 17. september 2023
  • Foto: Söödav summ Tallinnas Tornide väljakul / Rohelise pealinna büroo

Seitsmeliikmeline aiakujundusvõitluse žürii valis võitjaks aia „Söödav Summ“ (autor maastikuarhitekt ja disainer Maali Roomet-Allese), mis ühendab endas heade lahendustega aia praktilise ja esteetilise poole.

„Žürii hinnangul kandis just see aed kõige enam võistluse eesmärki leida tasakaal ilu ja funktsionaalsuse vahel. Linnaruumi loodava haljastuse aspektist on väga oluline selle otstarve, sest ainult esteetilise väärtusega ruume enam lihtsalt ei looda. Pigem on tähtis mitmekülgne funktsionaalsus, söödava kasvatamine ja elurikaste koosluste loomine väliruumi kujundamise abil,“ kiitis aeda võistluse korraldaja, Tallinna Euroopa rohelise pealinna ürituste projektijuht Kätlin Viksne.

Võiduaias on aktiivselt kasutatav osa ja lihtsalt vaadeldav silmailu pakkuv osa. „Kogu komplekt tagab visuaalselt kauni tulemuse ja külastajat rõõmustab alati midagi kasvavat, õitsvat, mänglevat või värvirikast,“ kirjeldas Viksne.

Aias „Söödav summ“ kasvavad õunapuud, mustsõstrad, harilik raudrohi, metssalvei, stepirohi, saialill, kuumaasikas ja suur mungalill.

„Linn ja loodus käsikäes“ võistluse eesmärk oli pakkuda välja inspireerivaid ja loomingulisi lahendusi, kuidas integreerida linna ja maastiku elemente ning kuidas luua terviklikke ja kaunilt kujundatud aiapiirkondi, mis ühendavad endas linnakeskkonna ja metsiku looduse.

Euroopa rohelise pealinna aastal soovib Tallinn eriliselt tähelepanu pöörata loodusele ja eriti just linnaruumis. Keskkonnahoiuga seoses pole aiakujunduses oluline mitte enam puhtalt ilu aspekt, vaid ka elurikkuse suurendamine ja kestlikkus.

Tornide väljakul toimus täna suur suvelõpu Lõikuspidu, kus sai lisaks meeleolukale lavaprogrammile õppida kodumaistest saakidest toitu valmistama ja säilitama ning teada, kuidas aiad sügiseseks puhkuseks ette valmistada.

Lisaks anti Lõikuspeol start traditsioonilisele ühistranspordiga orienteerumisele, mille eesmärgiks oli julgustada inimesi külastama vabaaja üritusi ja kultuurisündmusi nutikalt ühistranspordiga, säästes niiviisi aega, raha ja linnakeskkonda. Võistlusel läbisid osalejad kahe tunni jooksul võimalikult palju üle linna peidetud kontrollpunkte, liikudes igal võimalusel ühistranspordiga. Võistlust sai sel aastal läbida ka jalgrattaga.