Akadeemik ja astronoom Jaan Einasto saab 23. veebruaril 90-aastaseks. Juubeli eel autasustas Tartu Ülikooli senat Jaan Einastot eriliselt suure teaduspanuse eest ülikooli suure medaliga. Rektor Toomas Asser annab medali üle 21. veebruaril astronoomile pühendatud rahvusvahelise sümpoosioni pidulikul õhtusöögil.

Jaan Einasto on üks tumeaine ja kosmilise võrgustiku avastajatest. Ta uurib universumi ehitust ja arengut, sealhulgas galaktikasüsteemide ja galaktikate struktuuri ning galaktikate dünaamikat. Einasto on oma karjääri jooksul avaldanud enam kui 300 teadustööd ja kirjutanud mitu raamatut.

Jaan Einasto on sündinud 23. veebruaril 1929. aastal Tartus. Ta lõpetas 1947. aastal Tartu I Keskkooli ja õppis aastatel 1947–1952 Tartu Ülikoolis. Pärast ülikooli lõpetamist asus Einasto tööle teadurina Tartu observatooriumis (toona Teaduste Akadeemia Füüsika ja Astronoomia Instituut). Ka praegu töötab Einasto TÜ Tartu observatooriumis galaktikate füüsika ja kosmoloogia osakonna teadusliku nõustajana ning jätkab publitseerimist rahvusvahelistes teadusajakirjades.

Alates aastast 1981 on Einasto Eesti Teaduste Akadeemia liige. Ta on pälvinud mitu Eesti Vabariigi teaduspreemiat, Riigivapi II klassi teenetemärgi, Marcel Grossmanni ja Viktor Ambartsumjani auhinnad ning Gruberi kosmoloogiapreemia. Einasto on nii Tartu kui ka Turu ülikooli audoktor ja Tartu linna aukodanik.

Akadeemik Jaan Einasto juubelit tähistav rahvusvaheline sümpoosion „Einasto profiil“ toimub 19.–22. veebruarini Tartus ja Tõraveres.  Sümpoosioni pidulik õhtusöök toimub 21. veebruaril kell 17 ülikooli muuseumi valges saalis.

Jaan Einasto. Foto Andres Tennus
Jaan Einasto. Foto Andres Tennus