Tuntumaid Eesti teadlasi kosmoloog ja akadeemik Jaan Einasto pälvis väärika Marcel Grossmanni autasu, teatas Eesti Füüsika Portaal.

Marcel Grossmanni nimelise autasu on varem saanud valitud teadlased teoreetilise füüsika ja kosmoloogia radadelt. Käesoleval aastal lisatakse Jaan Einasto samasse nimekirja mitmete Nobeli preemia laureaatidega, aga ka niisuguste nimedega kui Stephen Hawking, John Wheeler ja Roger Penrose, tema teedrajava panuse eest tumeaine ja kosmilise kärgstruktuuri avastamisel ja teadustöö edendamisel ajaloolises Tartu Observatooriumis. Lühidalt saab Tartu Observatooriumi aja- ja teaduslooga tutvuda Jaan Einasto kirjutise vahendusel. Muu huvitava hulgas selgub sealt, et Tõravere observatooriumi asukoha valikul oli Einastol oluline roll ja sobiva paiga leidis ta jalgrattal Lõuna-Eesti kuppelmaastikku mõõtes.

Marcel Grossmann oli Šveitsi matemaatik, Albert Einsteini klassivend, kes innustas ja õpetas Einsteini kasutama üldise relatiivsusteooria matemaatilise aparaadina kõverate ruumide geomeetriat. Temanimeline auhind antakse igal kolmandal aastal ühele teadusinstituudile ja kahele-kolmele teadlasele. Jaan Einastoga koos saavad auhinna Christine Jones galaktikate ja galaktikaparvede röntgenkiirguse uurimise eest ja Michael Kramer saavutuste eest pulsarite füüsikas. Auhinnad antakse kätte 12. Marcel Grossmanni konverentsil Pariisis, 12-18. juulil 2009.


Allikas: Tartu Observatooriumi pressiteade: Jaan Einastole anti Marcel Grossmanni auhind