Kolmapäeval, 6. märtsil kell 16.15 räägib eksperimentaalfüüsika professor Marco Kirm ülikooli muuseumi valges saalis valguskiirgusest, mille abil saab hankida teavet tahketes ainetes toimuvate füüsikaliste protsesside kohta.
- Bioneeri uudised
- 4. märts 2019
- Foto:Marco Kirm. Pildistas Kristi Henno/TÜ
Tartu Ülikooli loodus- ja täppisteaduste valdkonna dekaan Peeter Burk ütles, et Marco Kirmi uurimistöö põhirõhk on olnud sünkrotronkiirguse kasutamisel luminestsentsmaterjalide uurimiseks. Ühelt poolt aitab see mõista kiirguse toimel materjalides toimuvaid protsesse ja selle põhjal uurida materjalide struktuuri, teisalt võimaldab luua uusi materjale, mida saab kasutada meditsiiniuuringutes (kuvamistehnikas ja tomograafias), lennujaamades tehtavas turvakontrollis, tööstuslikus kvaliteedikontrollis ja mujal.
„Inauguratsiooniloengus räägibki Marco Kirm luminestsentsmaterjalide uurimise tänapäevastest võimalustest ja rakendusviisidest. Samuti räägib ta tulevikuväljavaadetest seoses Eesti-Soome kiirekanaliga FinEstBeAMS, kus peale füüsikute ja materjaliteadlaste võiksid oma probleemidele lahendusi otsida ka näiteks rakubioloogid ja meditsiiniteadlased,“ lisas Burk.
Funktsionaalmaterjale rakendatakse põhiliselt fosfooridena valgustites ja sensorites ning kõrge energiaga kiirguse ja osakeste tuvastamiseks. Uuringuteks vajalikke eksperimente korraldatakse nii Tartu Ülikooli füüsika instituudis kui ka suurtes rahvusvahelistes sünkrotronkiirguskeskustes.
Inauguratsiooniloengus tutvustab Kirm ülikiirete materjalide uuringuid, mis võimaldaksid viia meditsiinilise kuvamise tehnoloogia uuele tasemele. Samuti räägib Marco Kirm sellest, kuidas nii klassikaliste tahkiste kui ka nanomaterjalide elektrontsoonide struktuuri uuringutel saadud teadmised aitavad kaasa materjali koostise muutmisele, et töötada ühiskonna hüvanguks välja veelgi paremaid materj
Marco Kirm lõpetas Tartu Ülikooli 1991. aastal laseroptika erialal cum laude. Doktorikraadi kaitses ta Lundi Ülikoolis 1995. aastal teemal „Laia keelutsooniga kristallide ja suure laenguga ioonide uuringud sünkrotronkiirguse ja kiirendatud ioonide abil“. Kirm on töötanud aastaid Hamburgi Ülikoolis (1997–2004), kus ta rakendas oma oskusi SUPERLUMI sünkrotronkiirguse (DESY) kanalil. 2012. aastal valiti ta Läti Teaduste Akadeemia välisliikmeks ning alates 2018. aastast on ta Eesti Teaduste Akadeemia liige. Lisaks aktiivsele teadustööle – Marco Kirmi 248 teaduspublikatsiooni kuuluvad Web of Science’i andmebaasi – on ta töötanud Tartu Ülikooli teadusprorektorina (2012–2017) ning füüsika instituudi direktori ja teadusdirektorina (2004–2012). Alates 2018. aasta juulist on Marco Kirm Ülikooli eksperimentaalfüüsika professor. Inauguratsiooniloengust tehakse veebiülekanne, mida saab jälgida videoportaali UTTV (www.uttv.ee) vahendusel. |
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta