Eestimaine energiaettevõte Alexela avas täna Tallinna külje all oma Jüri tanklas täiendava CNG tankuri. Nüüdsest saab selles tanklas varasema ühe sõiduauto asemel taastuvkütust biometaani tankida kolm sõiduautot korraga. 

  • Energeetika
  • 9. veebruar 2021
  • Foto: Alexela Jüri tankla uus LNG tankur/Alexela

“Jüri Alexela on meie tanklaketi lipulaev, ütleme suisa energiakaubamaja, kus on lisaks bensiinile, diislile ja elektrile saadaval nii LPG, CNG kui LNG gaasikütused. Viimased on oluliselt soodsamad ning keskkonnasõbralikumad,“ sõnas AS Alexela juhatuse esimees Aivo Adamson.

Tänasest alates saab Jüris CNG-d korraga tankida kolm sõiduautot.

„Varasemalt saime Jüris biometaani tankimisel teenindada üht sõiduautot korraga, mille osas on aga kliendid meile märku andnud, et see ei ole siiski piisav. Lisatankuri avamisega on läbilaskevõimekus senisest oluliselt võimsam,“ lisas Adamson.

Jüri Alexela tanklas müüdav CNG on biometaankütus, mis on toodetud Tartumaal ja Lääne-Virumaal asuvast toormest ja seda Eesti ettevõtete Infortar ja Alexela asutatud ühisettevõte Eesti Biogaasi Vinni ja Ilmatsalu biogaasijaamas. Taastuvkütust biometaani toodetakse peamiselt biolagunevatest jäätmetest, so näiteks sõnnikust, virtsast, toidujäätmetest.

Jäätmetest ja jääkidest pärineva biometaani korral on tegemist ainsa kütusega, mille tootmisega on võimalik hoida elutsükli jooksul rohkem emissioone ära kui seda tekitatakse.

„Kirjeldatu tähendab, et jäätmetest nt loomasõnnikust toodetud biometaani korral on tegemist koguni miinusmärgilise kasvuhoonegaaside emissiooniga. Ilma biometaani tootmiseta lenduks biojäätmetes sisalduv metaan atmosfääri ning põhjustaks kliimasoojenemist. Seda kahjulikku mõju saab aga biometaani tootmise ja transpordikütusena kasutamisel täielikult vältida,“ raamistas Adamson biometaani kui taastuvkütuse ringmajanduslikke kasutegureid.