EASi Turismiarenduskeskuse initsiatiivil algas majutusettevõtetele suunatud konkurss “Rohelise Võtme Aastaauhinnad 2009”, mille raames hinnatakse ja tunnustatakse keskkonnasõbraliku ning säästva turismi algatusi Eestis. Konkursi võitja selgub veebruaris turismimessi TOUREST 2009 raames esmakordselt peetaval “Rohelisema Turismi Foorumil”. 

Konkursi “Rohelise Võtme Aastaauhinnad 2009” näol on tegemist esmakordse ettevõtmisega Eestis ja kogu maailmas. EASi Turismiarenduskeskuse Rohelise Võtme projektijuhi Tiina Kameniki sõnul aitab see konkurss teadvustada laiemalt säästva turismi põhimõtteid ja tõstab esile keskkonnasõbralike majutusettevõtete püüdlusi.  

“Oleme veendunud, et Eesti turismisektori konkurentsivõime säilitamiseks globaalse majanduskriisi tingimustes peavad turismiettevõtted hakkama majandama senisest säästvamalt ja keskkonnasõbralikumalt. Neid ei sunni rohelisema turismi radadele mitte ainult soov parandada maailma, vaid praktilised majanduslikud põhjused,” rääkis Tiina Kamenik. “Ettevõtete tänasest tarkusest ja kohanemisvõimest sõltub, kas säästvast ja keskkonnasõbralikust majandamisest kujuneb Eesti edasine konkurentsieelis. Ja seda mitte ainult turismisektori, vaid kogu majanduse jaoks.” 

Konkursil võivad osaleda kõik Rohelise Võtme märgisega tunnustatud majutusettevõtted või vastava koolitusprogrammiga liitunud firmad, kes on sisuliselt juba täna eeskujuks kogu ülejäänud turismisektorile. Ekspertidest koosnev viieliikmeline žürii hindab konkursi raames välja töötatud keskkonnasõbralikke algatusi, mida hakatakse ellu viima käesoleval aastal. Kogu ettevõtmise eesmärk on kaasa aidata rohelise turismi põhimõtete levikule Eesti majutusettevõtete seas ning ühtlasi suurendada siseturistide nõudlust keskkonnasõbraliku ja säästva turismiteenuse järele. 

Võistlustel osalemiseks on kvalifitseerunud seitse majutusettevõtet üle Eesti. Rohelise Võtme aastaauhindade pärast hakkavad võistlema Hotell Kubija, Saka Cliff Hotel & Spa, Tervise Paradiis SPA Hotell ja veekeskus, Nordic Hotel Forum, Sokos Hotel Viru,  Hotell Pesa ning Pühajärve SPA Hotell. 

Konkursi tulemused kuulutatakse välja 13. veebruaril Tallinnas turismimessi TOUREST 2009 raames peetaval “Rohelisema Turismi Foorumil”. Enne võitja selgumist saab iga finalist võimaluse ka oma keskkonnasõbralikku algatust lühidalt tutvustada. Võitja selgitamisel hinnatakse algatuse keskkonnahoidlikkust, kliendikesksust ning loovust ja uuenduslikkust. 

Konkursi “Rohelise Võtme Aastaauhinnad 2009” ning “Rohelisema Turismi Foorumi” läbiviijaks on turismiarenduse ja kohaturunduse konsultatsioonifirma Consumetric koos erinevate partneritega (vt http://green.consumetric.ee).  

Pilootprojekt toimub EASi Turismiarenduskeskuse toetusel, osana Rohelise Võtme 2008. aasta koolitusprogrammist. Roheline Võti (Green Key) on rahvusvaheline keskkonnamärgis, millega liitudes saavad ka Eesti majutusettevõtted näidata oma keskkonnasõbralikku tegutsemist. Eestis on Rohelise Võtme märgist rakendatud alates 2002. aastast ja praeguseks on sellega tunnustatud 20 majutusettevõtet.