Eesti vabariigi 100. sünnipäeva tähistamise ettevalmistuste koordineerimiseks on valitsuse korraldusega moodustatud valitsuskomisjon. Komisjon kutsus 2015. aasta sügisel esitama taotlusi laste ja noorte loodushariduse või liikumisharjumustega seotud projektiideedele.

Detsembri keskel valiti 87 esitatud idee hulgast välja 15. Iga idee sai arendustoetust 2000–5000 eurot. Toetust kasutatakse idee edasiarenduseks kuni 2016. aasta märtsi lõpuni. Siis selgub, kuidas ja kuhu üks või teine idee on jõudnud. Ühena teiste hulgas sai arendustoetust projekt „100 kooliallikat“.

Eesti vabariigi 20. aastapäevaks (1936. a) korjas rahvas kokku teabe 3700 allika kohta, väga paljud info saatjad olid just kooliõpetajad koos oma koolilastega. Eesti vabariigi sajandaks aastapäevaks otsitakse üles just need kooliallikad ja antakse need kogukondadele tagasi.

Algatusega antakse tõuge allikaid uurida, dokumenteerida ja hoida. Allikate kohta saab teadmisi vaid läbi liikumise. Tegevused planeeritakse nii, et koolid saavad n-ö stardikomplekti, kuid edaspidi ei vaja allika(te)ga tegelemine lisavahendeid. Kaugem eesmärk on, et kõik osalejad on suutelised allika(te) hoidmisel olema jätkusuutlikud ja tegevus ei rauge pärast stardikomplekti kättesaamist ega ka aastaid hiljem. Juhendid ja nõustamine jääb ka edaspidi kättesaadavaks. Allika(te)st hoolimine peab jääma normiks. Allika(te)l käimine on liikumine looduses. Allika(te)st saab ainest muusikale, kunstile ja luulele. Nendega saab õpet lõimida ja teha valdkondadevahelist koostööd. Allika(te) abil saab õues õppida.

100 kooli saavad nn allikaavastaja stardikomplekti, mille komplekt selgub 2016. aastal. Küll on seal kindlasti juhend. Juhendi on koostanud eri osapooled: allikauurijad, geoloogid, tervisekaitsjad, pärandi säilitajad jt teadjad organisatsioonidest. Juhendist saab iga osaleja suunised, kuidas otsida-avastada allikat, kuidas seda hooldada-kujundada, kus tohib ja kus ei tohi midagi teha, kuidas pidada silmas ajalugu, kultuuripärandit ja pühamut, kuidas talletada ja avaldada andmeid, foto- ja videomaterjali. Lisaks saab iga allikakool võimaluse kasutada TLÜ-s valminud nutiseadmetega töötavat matkaraja lahendust Avastusrada.ee.

Algatuse põhiosas kantakse 100 kooliallikat (veebi)kaardile. Rakenduses luuakse võimalus talletada allika kohta käivat teavet nii teksti kui ka piltidena. Iga kooliallika hoidja saab juurdepääsu ja õiguse täiendada andmebaasi. Kujunev andmebaas saab kõigile avalikuks, ning seda saab kasutada ka pärast projekti lõppemist. Kaugemas plaanis on iga kool ise suuteline allikaid märkama ja hoidma.

Need kes tahavad liituda algatusega „100 kooliallikat“ juba nüüd projekti arendusfaasis näiteks eksperdi või testijana, võivad oma soovi saata e-mailile viljandiallikad@gmail.com. Viljandi varasemast näitest seoses allikatest hoolimisega saab lugeda aadressil viljandiallikad.wordpress.com.