Erakond Eestimaa Rohelised pöördus valitsuse liikmete poole avaliku arupärimisega, et saada selgust, kuidas ja kas on tehtud ettevalmistusi alla 12-aastaste laste kaitseks COVID-19 Delta tüvega nakatumise vastu. Bioneer avaldab kirja täies ulatuses. 

  • Arvamused
  • 10. august 2021
  • Foto: Roheliste naisjuht Züleyxa Ismailova

Lp Kaja Kallas

Lp Liina Kersna

Lp Tanel Kiik

Erakond Eestimaa Rohelised pöördub teie poole avaliku arupärimisega, et saada selgust, kuidas ja kas on tehtud ettevalmistusi alla 12-aastaste laste kaitseks COVID-19 Delta tüvega nakatumise vastu.

Me oleme täna olukorras, kus Eestis dominantse Delta tüve¹  tõttu haigestuvad üha nooremad ning haigus levib kiiremini kui varasema kahe laine puhul.  Me oleme ka olukorras, kus riskigruppide vaktsineerimine ei ole käinud vajalikul kiirusel ning üle 70-aastaste hulgas ei ole jõutud veel isegi eesmärgiks olnud 70%. Üldine vaktsineerituse tase on vaid 49,8% (andmed seisuga 7.08).

Samal ajal on alanud kolmas laine ja erinevalt varasemasematest lainetest kasvab juba kiiresti hospitaliseeritute hulk 30-59 eagrupis². Samuti näitab statistika, et 30% nakatunutest on olnud vaktsineeritud (nende puhul on küll reeglina haigestumine kerge, samuti näitavad viimased teadusuuringud, et vaktsineeritud nakatuvad Delta tüvega kolm korda harvemini kui vaktsineerimata inimesed³). Viimane info riikidest, kus Delta tüvi on jõudnud juba pikemalt levida, peaks aga murelikuks tegema just lapsevanemaid – kui varasemate lainete puhul haigestusid lapsed kergelt (kui üldse), siis Delta tüve puhul on tõusnud raske haigestumine laste hulgas.

Erinevad uudisteagentuurid on terve nädala edastanud uudised USAst, kus lastehaiglad ja haiglate lasteosakonnad täituvad hirmuäratava kiirusega⁴. Ka hästi vaktsineeritud Iisraelis, kus kahe doosiga on vaktsineeritud 79% täiskasvanutest, on 39% nakatunutest just lapsed (kuni 19 aastased) ning 60 aastaste ja vanemate osakaal on vaid 15%. Samas levitavad lapsed viirust eakamatele, sest raskelt haigestunute seas on 79% inimesi, kes on vanemad kui 60 aastat. Lisaks COVID-19 levikule on kohe algamas ka tavapärane viiruste periood.

Avalikkusel ei ole täna infot, kas ja mil moel on tehtud ettevalmistusi juhuks, kui haigestumine kasvab laste hulgas – kas meie perearstidele on olemas juhendid, kas haiglad on valmis suuremaks laste haigestumiseks, kas meil on ressursse näiteks voodikohtade ja meditsiinilise personali näol? Need küsimused on vastusteta ning vajavad kiiret tähelepanu.

Teine probleem on jätkuvalt, et lapsed kannavad haigust edasi. Seda just lastekollektiividest kodudesse, kust see liigub juba edasi pereliikmetele,  töökollektiividesse jne. Samuti on visa kaduma komme kutsuda vanavanemad appi haigestunud last hoidma. Viimane on kindel viis levitada haigust riskigruppidele.

Erakond Eestimaa Rohelised leiavad, et seni kuni vaktsineerimine kuni 12 aastastele ei ole võimalik, tuleb viimase info valguses riigil astuda kiired ennetavad sammud, et piirata viiruse levikut laste hulgas. Soovime teada, millised ennetusmeetmed on kehtestatud lasteaedades ning -ringides, mis on ette võetud lasteasutuste ventilatsioonisüsteemide parandamiseks ning kuidas garanteeritakse mitte vaktsineeritud personali eraldatus lastest. Leiame, et lapsed peavad oma sotsiaalse- ja haridusarengu huvides saama osa hoiu-ja huviteenustest. Kui aga riik on jätnud tegemata viiruse levikut ennetavad sammud, siis oleme varsti olukorras, kus võib olla vajalik kehtestada lasteaedades sarnased piirangud meelelahutusasutuste- ja üritustega - lasteaeda saavad vaid lapsed, kelle vanemad on vaktsineeritud.

Züleyxa Izmailova ja Kaspar Kurve

Eestimaa Rohelised

¹www.err.ee/1608269823/delta-tuvi-on-muutunud-eestis-domineerivaks

²www.terviseamet.ee/sites/default/files/ulevaade_02.08.2021_1.pdf

³www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMoa2108891

www.nbcnews.com/health/health-news/delta-variant-more-dangerous-children-growing-number-kids-are-very-n1276035