Täna, 2. märtsil kell 11.15 antakse Riigikogu esimehele Henn Põlluaasale üle „Avalik pöördumine Eesti teaduse ja Eesti uuringute rahastamise asjus“ ja sellele kogutud toetusallkirjad. Pöördumise koostasid Eesti Kirjandusmuuseum, Eesti Keele Instituut, Underi ja Tuglase Kirjanduskeskus, Eesti Kunstiakadeemia, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia ning Eesti Rahva Muuseum, juhtimaks tähelepanu probleemidele teadusrahastuses, mis muuhulgas on viinud ummikseisu kultuurivaldkonna teadus- ja haridusasutused. Pöördumist toetas 122 organisatsiooni ja kollektiivi, teiste hulgas Eesti Pärimusmuusika Keskus.

  • Bioneeri uudised
  • 5. märts 2020
  • Foto: Teadusmarsil nõuti 1% riigieelarvest eraldamist teadusele. Janek Jõgisaar, Bioneer.ee

Eesti Pärimusmuusika Keskuse juhataja ja pöördumise üks Riigikokku viijaid Tarmo Noormaa ütleb, et teda teeb murelikuks kogu Eesti avalikkuse huve teeniva, eesti keele ja kultuuri järjepidevusele suunatud teadus- ja arendustegevuse ebapiisav rahastamine.

“Pärimusmuusikuna aga paneb mind eelkõige muretsema just Eesti Rahvaluule Arhiivi praegune keeruline olukord, kus teadlased on pidanud visalt võitlema, et lisaks akadeemiliselt kõrgetasemelisele teadustööle tagada ka rahvaluule arhiivi järjepidev toimimine Eesti ühiskonna huvides. Eesti Rahvaluule Arhiivi olulisust meie pärimusmuusika säilitamisel ning selle rolli uue põlvkonna muusikute kujundamisel on võimatu üle tähtsustada. Arhiivist pärit materjalide kasutamine on meie pärimusmuusikutele andnud võimaluse taasluua side vahepeal katkenud suuliste traditsioonidega. Eesti keel, muusika ja kombed on maailmas ainulaadsed ning igaüks meist hoolib nende käekäigust,” räägib Noormaa.

Kolmapäeval, 4. märtsil toimus Eesti Rahva Muuseumis tasuta kontsert Eesti Rahvaluule Arhiivi toetuseks. Kontserdil esinevad Trad. Attack!, Mari Kalkun, Sander Mölder, Vabariigi pillimees Juhan Uppin, Maarja Nuut, Zetod, jutuvestja Piret Päär, Margus Põldsepp ja Lõõtsavägilased ning mitmed teised, kes on pärimusmuusikast inspiratsiooni ning Eesti Rahvaluule Arhiivist abi saanud. Algselt väiksemas saalis kavandatud kontsert on rohke huvi tõttu ümber tõstetud Eesti Rahva Muuseumi silla-alale (A-sissepääs). Kontserdi korraldab Eesti Pärimusmuusika Keskus.