Eelmistel nädalatel kirjutasin juuste hooldamisest sooda ja sidruniga. Järgmiseks katsetamise vahendiks valisin reetha ehk seebipähklite pulbri.

Minul oli katsetamiseks Hennaserai.com lehel müüdav 100-grammine seebipähklite pulbri pakk. Sellest jätkub lühemate juuste puhul umbes kümneks pesukorraks. Tavahinnaks on pulbril 4,2 eurot, mis tegi ühe pesukorra hinnaks umbes 42 senti.

Seebipähklipulbri juhend näeb ette võtta üks osa pulbrit kuue osa vee kohta. Õigeid koguseid oli mugav arvestada supilusika abil, võttes esiteks pulbrit ja seejärel vastava koguse vett. Jätsin segu kaheks tunniks tassi sisse seisma ja seejärel kasutasin.

Lõhna poolest seebipähkel mind ei häirinud, kuigi segul oli õrnalt hapukas lõhn. Pärast kuivamist ei jäänud juustele mingit imelikku lõhna.

Esimesel korral, kui segu juustesse panin, tundusid juuksed käe all karmid. Loputasin tol korral ainult veega ja juuksed jäid veidi karmiks ka peale kuivamist.

Teisel katsel loputasin juukseid pärast pesu lahja äädikaveega ja sain väga hea tulemuse. Juuksed jäid pehmed, lihtsalt kammitavad ja läikivamad.

Võrreldes sooda ja sidruniga, on seebipähklid oluliselt leebemad puhastajad. Need ei kuivata nahka ega juukseid.

Kolmandal katsel proovisin seebipähkliga pesta väga musti juukseid. Eeldasin, et kui ma hoian vahendit veidi kauem peas, siis see ka mõjub tõhusamalt. Tulemus oli hea, kuigi sel korral vajasin uuesti pesemist juba päev hiljem. Tavapärases seisus juuste puhul vajasin uut pesukorda 2-3 päeva pärast.

Harjumatuna mõjus seebipähklitega pesemise juures asjaolu, et vahend ei vahutanud, nagu šampoon seda teeb, aga puhastas sellegipoolest hästi. Segul olid küll ligunemise hetkel mullid peal, aga mullirikast peapesemist teha ei saanud.

Seebipähklid, nagu ka mitmed teised šampooniasendajad, sobivad pigem inimesele, kellel on aega oma juustega tegeleda, sest juuste pesemist peab hakkama ette valmistama mitu tundi enne pesukorda. Ka juuste loputamine võtab šampoonipesuga võrreldes kauem aega, sest hooletu loputamise korral jäävad juuksed sodiseks.

Saponiine sisaldav seebipähkel annab veega segatult vahutava pasta, mis on levinud šampoon ja pesuvahend Indias. Kergelt antiseptilise toime tõttu kasutatakse seda ka problemaatilise naha hooldamiseks.

Lisaks naha- ja juuksehooldusele võib seebipähklit kasutada ka riiete ja villaste esemete pesemiseks, juveelide puhastamiseks.

Kasutamine: Sega 1 osa pulbrit ning 6 osa keedetud leige veega. Lase sel seista 2-3 tundi, kurna ning kasuta. Kanna juustesse, masseeri peanahka ja juuksemassi õrnal. Loputa hoolikalt. Soovitame teha enne esimest kasutamist allergiaproovi – kanda väike kogus pastat randme siseküljele ning oodata 24 tundi.

www.hennaserai.com


Bioneeri toimetaja Katrin Jõgisaar otsustas korraldada šampoonivaba elu eksperimendi, katsetades läbi erinevaid nippe, kuidas saada juuksed puhtaks šampooni kasutamata. Katsetustest saate lugeda esmaspäeviti.