Ametlikel andmetel kasvas metsatulekahjude arv Brasiilias eelmisel aastal 12,7 protsenti, mis on viimase kümne aasta kõrgeim näitaja.
- Kliima
- 4. jaanuar 2021
- Foto: Pixabay, CC Public Domain
Metsatulekahjude kõrge arv ilmselt suurendab survet president Jair Bolsonaro valitsusele Amazonase vihmametsade hävitamise peatamiseks.
Riikliku kosmoseuuringute instituudi (INPE) teatel oli Brasiilias 2020. aastal ühtekokku 222 798 metsatulekahju. Neist üle 103 000 leidis aset Brasiilia Amazonases, mis on 2019. aastaga võrreldes 16-protsendine kasv.
Üle 22 000 tulekahju oli ka maailma suurimal märgalal Pantanalis. Seal tõusis tulekahjude arv aastaga rohkem kui 120 protsenti.
Amazonas ja Pantanal on kaks maailma kõige väärtuslikumat ökosüsteemi.
Maailma suurimat Amazonase vihmametsa peetakse kliimamuutuste tõkestamisel elutähtsaks süsihappegaasi hulga tõttu, mida see atmosfäärist imeda suudab.
Umbes 60 protsenti sellest vihmametsast asub Brasiilia territooriumil. Pantanal on bioloogilise mitmekesisuse paradiis, mis ulatub Brasiiliast Boliiviasse ja Paraguaysse. Tulekahjud hävitasid mullu pärast poole sajandi kõige rängemat põuda pea veerandi Brasiilia Pantanalist.
Fotod loomakorjuseid täis söestunud maastikest šokeerisid maailma ning Bolsonaro valitsust kritiseeriti selle eest, et hävitustööd ei peatatud.
Paremäärmuslikku Bolsonarot, kes kliimamuutustesse skepsisega suhtub, kritiseeritakse ka tema loal toimunud Amazonase vihmametsa ulatusliku raie eest.
Aktivistid heidavad Bolsonarole ette raadamise toetamist üleskutsetega avada vihmamets põllumajandusele ja tööstusele.
Raie tõttu hävis tänavu jaanuarist augustini Jamaica suurusega võrreldav osa Brasiilia Amazonase vihmametsast, mis on viimase 12 aasta suurim territoorium, selgus kosmoseuuringute instituudi seireprogrammist PRODES.
Ekspertide sõnul süütavad tulekahjusid enamasti inimesed, kes puhastavad maad põllu- ja karjapidamiseks.
Aastal 2019, mil Bolsonaro oli esimest aastat presidendiametis, kasvas tulekahjude arv Brasiilia Amazonase vihmametsades 48,7 protsenti, vallandades üleilmse protesti.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta