10.septembril kell 13:00 toimub Norra saatkonna ees (Harju tn. 6) meeleavaldus, et
toetada karusnahafarmide keelustamist Norras, teatas loomade õiguste eest võitlev ühendus Loomade Nimel.

Norra loomaõiguslaste liikumine Nettverk for Dyrs Frihet on Norra karusnahafarmides kaks aastat järjest põhjalikke uurimusi läbi viinud. 2009.aasta alguses jõustus Norras uus regulatsioon, mis seadis karusnahafarmides rangemad tingimused loomade pidamiseks ja sellest seadusest lähtuvalt loomaõiguslaste uurimused toimusidki.

2008.aastal külastati üle Norra 100 rebase- ja naaritsafarmi, mis on 20% Norra kõikidest karusnahafarmidest. Kõikides farmides pildistati, filmiti ja dokumenteeriti olukorda. Mitte ühestki farmis ei puudunud stressis loomad, kes tegid stereotüüpset käitumist, vigastatud loomad, kannibalism ja infantitsiid (emasloomad tapavad stressist oma järglasi). Materjal avalikustati ja osa farmidest suleti tänu loomaõiguslaste tegevusele.

Selle aasta suvel külastati ette teatamata 50 karusnahafarmi, kontrollimaks, kas seadusest tulenevad tingimused on muutnud midagi loomade elus ning käitumises. Teise uurimuse tulemused näitasid, et loomad olid endiselt stressis ning nende elukvaliteet halb, vaatamata uutele regulatsioonidele.

Sellest tulenevalt oleks ainus lahendus Norra karusnahafarmide keelustamine, arvavad loomaõiguslased. Küsitlusfirma Opinion andmeil on 72% norrakatest karusnahafarmide keelustamise poolt. Euroopas on karusnahafarmid eetilistel põhjustel keelustanud umbes
kümmekond riiki, hiljuti nt. Taani.

Mõlema aasta uurimuse kohta tehti veebileht, kus saab ka valminud kahte filmi ning pildimaterjali vaadata. www.forbypels.no/english

Karusnahafarme keelustav seaduseelnõu on algatatud ka Eesti Riigikogus loomakaitseseaduse osana.